avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate mss_ramona

Activitate mss_ramona

Discuție Act de donatie
Buna seara,

Sotul meu are un apartament dobandit prin act de donatie. Avem o familie care doreste sa-l achizitioneze prin banca prin programul prima casa.
Mai exact apartamentul l-am dobandit in anul 2006 de la bunica mea care are 4 copii, dintre care si mama mea. La scurt timp dupa intocmirea actului, atat bunica cat si mama mea au decedat.
Familiei care dorea sa cumpere imobilul i s-a cerut de catre banca semnatura de la toti copiii bunicii, cat si de la fratii mei cum ca nu au nici un fel de pretentii.
Ce ma ingrijoreaza este faptul ca nu pot vinde acest apartament prin prima casa datorita politicii bancii, dar si doresc sa stiu daca vreunul din copiii bunicii, cat si fratii mei pot sa-mi atace actul de donatie.
Mentionez ca in actul de donatie nu exista nici o clauza si daca va ajuta donatoarea a fost instiintata de dispozitiile art. 841 din Codul Civil si art. 2 din Legea 319/1944 cu privire la rezerva succesorala.
Intrebarea a doua este, daca nu reusesc prin prima casa sa vand acest imobil, pot sa il vand catre altcineva fara sa fiu impiedicat de vreunul din cei sus mentionati.
Sper ca ati inteles despre ce este vorba si exprimarea mea este cat de cat clara si va multumesc anticipat pentru atentia acordata.
O seara buna!