avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Activitate NataliaMar

Activitate NataliaMar

Răspuns la discuția Probleme cu un vecin pianist
MarianBratu a scris:

Nu va mai victimizati si nu o mai luati personal!

Nu ma victimizez, va spun cum vad lucrurile. Spuneti ca am dreptul de a ma apara, dar daca raspund "ma victimizez". Dumneavoastra ati avut de la inceput o atitudine refractara fata de mine, deci e greu sa nu o iau personal. Dar nu o voi mai face si voi inceta sa va raspund, ca vad ca oricum n-am cu cine vorbi. Dumneavoastra continuati sa judecati din perspectiva proprie, ceea ce ma face sa ma intreb daca nu cumva sunteti si dumneavoastra in situatia pianistului cu care empatizati atata.

El are dreptul de a se apara

Are dreptul de a se apara de ce anume?

Imi pare rau pentru dvs ca nu va poate ajuta nimic din ce v-am comunicat exceptand mutatul. Daca credeti ca aceasta este o solutie nu pot decat sa va urez mutare usoara!

Multumesc, ziua mi-a devenit brusc mai buna.
Răspuns la discuția Probleme cu un vecin pianist
MarianBratu a scris:

Eu cred ca va respecta altfel ar fi fortat nota si ar fi cantat in afara programului. Nu cred ca sunteti obiectiva in momentul in care incercati sa il determinati sa isi reduca programul de canta - pur si simplu va ganditi la necesitatile dvs. Nu sunteti obiectiva nici cand sustineti ca are mai multe drepturi decat dvs. Pur si simplu are tot atatea drepturi ca si dvs. indiferent ca a venit in bloc inainte sau dupa dvs.

Eu nu cred ca ma respecta, altfel ar fi tinut cont de discutia noastra de la inceput si nu ar fi reactionat cum a facut-o astazi. Nu canta in afara programului nu de dragul meu, ci pentru ca stie ca asa nu poate fi atins. Mi-a si zis asta la prima discutie.
Cat despre faptul ca nu sunt obiectiva cu cererile mele, sunt de acord. Dar dumneavoastra vorbeati de a fi obiectiva in ce priveste raspunsul dumneavoastra, nu cererile mele. Acolo am zis ca am incercat sa fiu dar nu mi-a iesit, datorita intrebarilor dumneavoastra.Cererea mea normal ca e subiectiva, ca ma priveste direct.

si dumneavoastra aveti dreptul sa dati cu bormasina in cadrul programului din afara oreleor de liniste.

Aceasta nu este o solutie. Nu sunt copil de gradinita sa-i raspund cu aceeasi moneda.

Dvs. sunteti deranjata ca s-a schimbat situatia dupa venirea dansului iar daca ati incercat sa vorbiti cu dansul si nu ati reusit sa fiti diplomata este posibil sa fi obtinut un rezultat complet opus fata de cel sperat.

Presupuneti ca nu am fost diplomata in dicutii. Nu ati fost de fata, asa ca va rog sa va abtineti de la presupuneri. Doar pentru ca v-am raspuns dumneavoastra pe un ton caustic la o postare pe care am simtit-o la fel de caustica nu va da fond sa presupuneti nimic in ce ma priveste.

De altfel nici nu cred ca vorbiti serios ca va mutati cand mai exista solutii. Eu v-am mai dat vreo doua care chiar pot functiona si mai aveti optiunea de a schimba locul de munca care se face mult mai usor decat schimbatul unei locuinte.

Optiunea schimbarii locului de munca nu este nicidecum una usoara. In plus, mi se pare absurd ca tot eu trebuie sa modific ceva doar pentru ca un vecin si-a pus ambitia sa fie imposibil. Iar celelalte solutii pe care le oferiti care sunt? Antifonarea? Poate nu am bani sa fac asta. Poate nu e apartamentul meu. Cea de-a doua e exact solutia pe care am zis si eu ca o voi aplica: sa ma mut. Ca ma credeti dumneavoastra sau nu e mai putin relevant in momentul asta.

Totusi este incorect sa spuneti ca are mai multe drepturi decat dvs. atata timp cat a respectat regulile aplicabile in zona dvs.

Consider ca are mai multe drepturi decat mine in conditiile in care el are dreptul sa ma trezeasca din somn iar eu nu pot sa fac nimic in privinta asta.

Răspuns la discuția Probleme cu un vecin pianist
Multumesc pentru raspuns. Macar imi este clar ca nu am alte solutii si trebuie sa ma mut. Desi este nedrept, nu are sens sa ma bag in ceva care, vorba dumneavoastra, nici macar nu poate fi masurat si are limite atat de neclare.
Răspuns la discuția Probleme cu un vecin pianist
O solutie ar fi insemnat sa gasesc o metoda de a stabili un program cu vecinul respectiv. Si nu sa ma mut, ca nu eu am venit cu pianul, ci el. El e cel care produce zgomotul, nu eu. Dopurile de urechi nu functioneaza, din pacate, ca le-am incercat.

Locuiesc aici de ani buni, stiu bine ca e inevitabil sa se mai produca zgomote de la vecini (si nu m-am dus niciodata la ei), dar ce face el este pur si simplu in ciuda mea, pentru ca poate. Foarte des nici macar nu exerseaza, pur si simplu merge cu degetele pe taste in sus si in jos. Asa, demonstrativ.

"A depus eforturi sa respecte programul" din cauza ca stie ca exista reclamatii, dar stie ca in programul respectiv nu-l poate atinge nimeni.

Si da, solutia mea era sa-si restranga programul de repetat la o data pe zi. Nu e scoala de muzica aici, pana la urma.

Am incercat sa privesc obiectiv raspunsul dumneavoastra, dar in momentul in care ma intrebati
Faptul ca respecta programul de liniste nu este suficient pentru dumneavoastra?

sau
Ati incercat sa va puneti si in situatia dansului? Ce ar trebui sa faca?

nu mi se pare ca sunteti obiectiv dumneavoastra in primul rand.

Oricum, nu vreau sa ma contrazic pe un forum, asa ca va rog sa ma iertati daca v-ati simtit ofensat de "tonul" sau cuvintele mele. Voiam doar sa aflu daca am vreo sansa sa-l determin sa ma respecte in mod legal. Daca nu, aparent trebuie sa ma mut, pentru ca el are drepturi mai multe decat mine. Asa este si corect.
Răspuns la discuția Probleme cu un vecin pianist
Dar dreptul meu la odihna dupa ce am lucrat in tura de noapte unde este? Eu nu incerc sa ii ingradesc nici un drept, incerc sa obtin liniste. Nu mi se pare normal sa canti toata ziua buna ziua la pian intr-un bloc cu apartamente care impart aceiasi pereti.

Sa ma pun in situatia dansului, da, am incercat. Tocmai de aceea de trei saptamani de cand s-au intors din concediu m-am abtinut si l-am lasat sa cante, gandindu-ma ca se pregateste pentru un examen. Dar in conditiile in care azi-dimineata, cand eram privata de somn, am mers la dumnealui sa il rog sa se abtina pana seara macar iar el nu a avut bunul simt sa raspunda la usa, ba mai mult, a inceput sa tranteasca pe clape, nu vad cum ii ingradesc eu ceva.

Asa-zisul program de liniste nu ajuta cu nimic persoanele care lucreaza in ture dificile. Credeti ca dumnealui a incercat sa se puna in situatia mea? Ma indoiesc.

Multumesc pentru raspuns, imi e de mare ajutor sa fiu aratata cu degetul pentru ca doresc sa ma odihnesc.
Buna ziua,
Stiu ca poate parea o problema de om rasfatat asta, dar am un vecin cu pian care s-a mutat in bloc acum cateva luni. La inceput era mai cu bun simt, canta o data pe zi si gata. Apoi a inceput sa cante dimineata si seara, uneori si la pranz. Si asa ar fi suportabil, daca nu ar face-o zilnic. Dar in conditiile in care chiar in fiecare zi canta cate o ora pe sedinta, a inceput sa ma deranjeze. In plus, eu lucrez ture de noapte si ma trezeste dimineata la 7.30-8.

La inceput avea o sonerie integrata in usa, raspundea daca sunam. Am mers de vreo doua ori, desi nu am rezolvat nimic, dar speram ca macar vor fi cosntienti ca deranjeaza. Peste vara a fost liniste totala, probabil au fost in concediu. De vreo 3 saptamani s-au intors si nu a mai ratat nici una dintre "sesiunile" zilnice. Am incercat sa cobor sa-i reamintesc ca are vecini care lucreaza in tura de noapte si nici macar nu a mai raspuns la usa. Soneria e stricata, iar la bataile mele nu a raspuns, ba chiar a inceput sa tranteasca pe clapele pianului, sa ma asigure ca ma aude.

Are grija sa respecte programul de liniste, bineinteles. Incepe la 8, se opreste la 9.30, tura de dupa amiaza variaza, iar apoi mai canta o tura de la 20.30 la 22.00.

Intrebarea este: ce pot sa fac in privinta lui? As vrea sa stiu daca exista vreo metoda sa-l oblig sa-si restranga cantatul macar la o data pe zi (desi in momentul asta am nervii asa de intinsi ca incep sa tremur numai cand aud o nota de pian).

Multumesc pentru orice sugestii.