avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate AuraMariaPlaton

Activitate AuraMariaPlaton

Buna ziua!
In urma cu 3 ani am divortat de sotul meu, despartirea producandu-se in fapt inca de cand eram insarcinata. Divortul a avut loc la notar si am stabilit atunci de comun acord ca va plati o pensie alimentara de 300 lei, el avand atunci un venit foarte mic, aproximativ 900-1000 lei si convenisem totodata ca va plati si jumatate din costurile cu educatia, doar ca el nici nu vede copilul doar la insistentele mele si asta o data la cateva luni si nici nu plateste decat cei 300 lei si nici aceea intotdeauna. Acum salariu lui se ridica la 4500 lei din spusele lui si as vrea sa stiu daca poate fi redeschis proces pt restabilirea pensiei si daca am sanse de izbanda si totodata daca costurile de judecata sunt mari. Va multumesc!
Răspuns la discuția Divort de sotia insarcinata
Problema nu este ca medical refuza sa imi faca niste investigatii, am facut analize de sange si prelevare de sputa, ambele au iesit negative, insa pentru investigatii mai amanuntite este nevoie si de diagnosticul cumnatei deoarece pentru mine este complet nerecomandat sa fac o radiografie la plamani, este riscant sa fac testul cu "floricica", etc pentru ca ar putea pune in pericol sarcina.De asemenea este important pentru mine sa se identifice orice forma de risc pentru ca in momentul nasterii daca am virusul in corp se poate active si poate fi extreme de periculos atat pt mine cat si pt copil, nici nu vreau sa pomenesc de riscurile care pot surveni pe parcursul sarcinii.
In alta oridine de idei am inteles ca cumnata mea ar fi trebuit sa stea internata in spital cel putin o luna, eu in conditiile astea intreb cat de legale sunt lucrurile....
Răspuns la discuția Divort de sotia insarcinata
Ascunderea diagnosticului real si refuzul constant de a prezenta o dovada in ceea ce priveste diagnosticarea sau nu cu TBC pozitiv sau negative in conditiile in care cu tine in casa a locuit o femeie insarcinata constituie o infractiune? Este posibil ca in mod legal sa parasesti spitalul fara un bilet de externare si un diagnostic clar?
Răspuns la discuția Divort de sotia insarcinata
Va multumesc!
Si eu consider ca singura iesire din aceasta situatie este divortul, dar el sustine ca nu imi va da divortul niciodata, ce pot face sa simplific lucrurile si ca acest divort sa se termine cat mai repede, inainte sa nasc copilul pentru ca nu mi-as dori sa ma plimb prin judecatorii in loc sa ma ocup de cresterea copilului?Pot refuza ca acesta sa imi recunoasca copilul?
buna ziua!
Ma confront cu o situatie pe care nimeni nu si-o doreste mai ales o femeie insarcinata.De curand am fost sfatuita sa parasesc domiciliul in care locuiam alaturi de sotul meu si sora acestuia sub pretextul ca aceasta din urma ar fi fost diagnosticata cu TBC iar asta ar prezenta un risc pentru sarcina mea, in momentul in care am plecat din casa eram insarcinata in 18 saptamani.Am sperat ca lucrurile se vor rezolva si ca voi putea reveni in casa in care am investit sentimente si bani sau ca cel putin sotul meu va veni dupa mine si vom continua sa fim o familie, insa lucrurile nu au fost deloc asa.
Dupa aproximativ 2 saptamani cumnata mea s-a insors din spital iar in momentul respective I-am solicitat biletul de externare pentru a putea sa il prezint medicului care imi tine sub supraveghere sarcina si in felul acesta sa putem lua impreuna o decizie cu privire la investigatiile la care ar trebui sa fiu supusa ca sa stabilim riscul asupra sarcinii, insa aceasta a refuzat sa imi prezinte acest document sub pretextul ca ea nu este externata in mod legal si nici nu I-a fost pus diagnosticul final intrucat nu I-a venit rezultatul analizelor, este posibil asa ceva?
Eu consider ca toate aceste lucruri sunt facute cu scopul de a ma desparti pe mine de sotul meu.
In alta ordine de idei sotul meu refuza sa imi raspunda la telefon, in mod special seara intrucat programul lui de fiecare seara iesiri cu prietenii, spune el...de asemenea refuza sa imi acorde vreun sprijin material in ceea ce priveste costurile din timpul sarcinii...poate fi asta considerat abandon de familie?
In urma unui divort poate fi decazut din drepturile parintesti?

Va multumesc!