avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate codrutamaria6

Activitate codrutamaria6

Sunt angajata la stat de curand a decedat mama si am solicitat ajutor de inmormantare de la locul de munca dar mi saspus cacinu se da .Asi dori sa i-mi zica cinea care este diferenta intre ajutorul de deces si cel de inmormantare si care de unde de obtine .Va multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Calcul salarii
Eu am sa redau un fluturas de salariu si va rog sa-mi ziceti daca este corect luna8 salar incadrare 1036 vechime 25% zile lucrate 7 .ore 56 362 ron concediu odihna13 896 ron .cm.0 cm .0.nem 0 alte sume 0 premii0 garzi 0 sume tichete 0.unitate 0 asigurari 0 sp. noapte 0 sp pediatrie 0 sp. cd .peric. 0.sp .cond .per 50% 120 r0n restante 0 SALAR BRUT 1378 Deduceri 210 baza imporit 926 ; imp.16% 148 .sanatate 5,5% 76 CAS 10,5% 145 somaj 0,5% 7 sindicat 14 alte retineri 5 REST DE PLATA 983,00 ron Dar noi la nivel de unitate mai avem stabilitatea 107 sipreventia 11% Vas ruga sa i-mi ziceti daca salariul este corect va multumesc
Răspuns la discuția Calcul salarii
Ei motiveaza ca ITM -ul le-a impus noile reguli de salarizare si tiparire a fluturasilor in care apare salariul de incadrare cumulat cu stbilitateea si preventia echivalent a 900 de ron ,dar vechimea si sporul de peruculozitate nu se raporteaza la cei 900 ci la 683 [suma care nu apare pe fluturas].E posibil asa ceva ?
Răspuns la discuția Calcul salarii
Cui ar trebui sa ne adresam daca institutia nu ne acorda salariul minim pe economie corect .Ei mizeaza pe faptul ca angajati vorbesc intre ei si se revolra singuri si nu au curaj sa faca altceva.Daca indraznesti sa zici ceva ,si sa intrebi zic caci daca nu iti convine poti pleca.
Răspuns la discuția Calcul salarii
As dori sa stiu cum se da salariul minim de 900 de la 1 iulie 2014 cumulat cu sporurile sau se aplica sporurule dupa incadrarea de 900
Răspuns la discuția Calcul salarii
salariul minim de incadrare la intr-un spital de pshiatrie pentru un bucatar sau mai bine zis muncitor in blocul alimentar cu o vechime de 20 de ani in aceias unitate.Vas ruga daca se poate mai pe intelesul meu .Mai specific caci avem spor de 50% pentru conditii grele +vechimea de 25% si srabilitaea ,in zile nelucratoare 32ore si iau in mana 1053
Discuție Calcul salarii
cum se calculeaza salariul in sanatate