avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate daniela_c1969

Activitate daniela_c1969

Răspuns la discuția Restante, executare
problema e ca executorul judecatoresc i-a intocmit actul de adjudecare liber de sarcini, am inteles ca atunci cand se liciteaza, executorul nu este obligat sa ceara de la asociatii, desi legea 230 nu precizeaza modul de instrainare. Revin cu faptul ca adjudecatarului nu i-a placut adeverinta cu debit, mai mult imi contesta lista de plata, care ar trebui sa fie de la data punerii in posesie, cu zero la debit. Ce sfaturi imi dati, ma ameninta cu instanta, cu parchetul pentru abuz de functie etc

adica am sanse sa castig in instanta aceste datorii sau ma lupt cu morile de vant?
Buna ziua
Sunt presedinte la asociatia de proprietari si ma confrunt cu o problema.
Am avut un vecin care a plecat din tara, a acumulat circa 14500 lei restante la intretinere (debit plus penalitati). Acum vreo luna, am primit instiintare de la un executor judecatoresc ca apartamentul sau a fost scos la licitatie pentru o datorie la banca. A fost adjudecat - liber de datorii. Am depus o cerere de interventie la BEJ care ne-a trimis instiintarea, am fost refuzati pe motiv ca nu stiu ce nu le-a convenit la dosar. Adjudecatarul il face ca sa il vanda. Noi ne-am adresat instantei cu aceasta problema. Ce sanse avem sa ne recuperam datoriile, in conditiile in care, din pacate nu avem inscris privilegiu imobiliar?
As mai avea ceva de adaugat, adjudecatarul imi cere adeverinta pentru imobil, ma ameninta ca daca nu eliberez adeverinta, ma poate acuza de abuz in functie. I-am explicat ca singura adeverinta pe care i-o pot elibera este cea cu debitul pe care apartamentul il are la intretinere.
In speranta ca ma puteti ajuta, va multumim anticipat!