avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate sandoor

Activitate sandoor

Multumesc pentru raspuns, si sincer ma pune pe gandurii... Profesoare a azvarlit cererile in fata parintilor murmurind ca asta e valabil doar pana la finele acestui an scolar(2014-2015).. O fi oare posibil ca astfel se aduna semnaturile pentru anul viitor ??? Ulterior oare o sa spuna ca ''pai nici noi nu am stiut '', iar cei care semneaza acum din ''omenie'' ca profesorul sa nu ramane fara slujba la jumatatea anului se trezesc cu ore de religie in orarul 2015-2016??? Puteti sa-mi dati detalii referitor la aceste cereri,? Nu mai am nici pic de incredere in colectivul din scoala..
Nu pot sa-mi incihpui, la inceputul anului scolar s-a stabilit un orar, care stipuleaza ''programul de lucru'' cum pentru orice angajat este obligatoriu respectarea programului de lucru consider ca este valabil si pentru scoala...
Buna ziua, intrebarea mea este in legatura cu ora de religie din scoli, practic saptamana trecuta s-a cerut sa semnam sau nu un formular prin care exprimam dorinta ca copilul nostru sa participe sau nu la aceasta ''indeletnicire'', noi NU dorim acest lucru impreuna cu inca 3 parinti din clasa.( aprox aceasi situatie si in alte clase) Acum invatatoarele ne ''forteaza mana'' avertizand ca ele nu au obligatia de a asigura o indeletnicire elevilor care nu doresc ora de religie, maxim o supravegheaza dar cu conditia ca trebuie sa stea in liniste in calasa... ''adica tot participa mutual'' ori ne ducem copilul la ora 9 in loc de ora 8 in ziua respectiva, lucru la fel de imposibil fiindca amandoi lucram... Ce putem face, ce cai legale avem ca sa putem beneficia de dreptul nostru stipulat in lege ??? Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Probleme cu rovigneta
Mii de multumirii, macar stiu la ce sa ma astept, vorba acea '' problema nu vine singura''dar daca este previzibil e mai usor de ''remediat''. Multumasc inc-o data.
Răspuns la discuția Probleme cu rovigneta
Multumesc pentru raspuns, daca am inteles bine atunci masina mea fiind o utilitara cu 5 locuri si sarcina utila max 800 kg, sub 3,5t pot primi o amenda min 750 lei, max 1250 lei cu posibilitatea de a plati jumatate in 48 de ore de la data primirii instiintarii, inc-o intrebare daca imi permiteti: in cat timp trebuie sa primesc instiintarea de plata ? Cu mult respect Sandor
Răspuns la discuția Probleme cu rovigneta
Din pacate e considerata utilitara... halal megalomanie ...Problema cealalta e ca rovigneta a expirat in 11 .10. 2014 iar eu am observat doar in 25.10.2014 ca e expirata, trecerile pe sub camere au fost in zile diferite ... Oare si asa voi primi doar o singura amenda ??? De si sincer mi se pare ilegala taxa tinand cont ca in pretul carburantului la pompa deja exista de doua ori taxa de drum... Multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua, am o Dacie double cab, de 3 ani, pentru care anual in Octombrie cumpar rovigneta pe un an de zile ca sa nu mai am problema in urmatorii 12 luni. In acest an in urma unui accident in familie am uitat sa cumpar la timp rovineta avand si necazul si am trecut de cateva ori pe sub camerele de rovineta... Nu a fost intentionat si cum am constatat cele intimplate imediat am cumparat rovineta pe 1 an insa intrebarea mea ar fi daca pot face ceva ca sa nu ma amendeze fiindca nu am avut rovineta... Am inteles ca amenda ar fi de vreo 1000 de ron, iar eu am trecut minim de 4 ori... nu valoreaza nici masina atat...
Rog daca stiti solutii la problema mea sa ma ajutati, multumesc anticipat.