avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters334813

Activitate ContSters334813

Răspuns la discuția II la norma de venit
In acest caz este necesar sa declar punct de lucru la Registrul Comertului?
Buna ziua,

M-am hotarat sa deschid o II cu optiunea de impozitare la norma de venit pentru activitate de florarie si am cateva nelamuriri:

1. Intentia mea este sa comercializez flori intr-o piata, dar nu sunt sigura daca reusesc sa mai inchiriez o masa la ora asta. Ce cod CAEN ar fi indicat sa aleg: 4776 "Comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor" sau 4789 "Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse"?

2. Daca imi aleg ambele coduri CAEN, pentru stabilirea impozitului se vor cumula normele de venit?

3. Pot avea angajati?

Va multumesc!
Buna ziua,
Am cumparat un autoturism si as dori sa transcriu dreptul de proprietate (adica sa intru in posesia acestuia si in acte). Am intocmit contractul de vanzare - cumparare, dar vanzatorul refuza sa imi elibereze certificatul fiscal pe motiv ca are datorii la taxe si impozite si nu isi permite sa le plateasca momentan. Astfel eu stau pe loc cu actele si nici masina nu o pot folosi (a expirat asigurarea si nu imi convine sa platesc asigurare pe numele vanzatorului datorita pretului foarte mare - vanzatorul este foarte tanar.
Intrebarea mea este cum pot sa imi finalizez actele in aceste conditii? (datorii la impozite ale vanzatorului)