Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... transcriere drept de proprietate auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

transcriere drept de proprietate auto

Buna ziua,
Am cumparat un autoturism si as dori sa transcriu dreptul de proprietate (adica sa intru in posesia acestuia si in acte). Am intocmit contractul de vanzare - cumparare, dar vanzatorul refuza sa imi elibereze certificatul fiscal pe motiv ca are datorii la taxe si impozite si nu isi permite sa le plateasca momentan. Astfel eu stau pe loc cu actele si nici masina nu o pot folosi (a expirat asigurarea si nu imi convine sa platesc asigurare pe numele vanzatorului datorita pretului foarte mare - vanzatorul este foarte tanar.
Intrebarea mea este cum pot sa imi finalizez actele in aceste conditii? (datorii la impozite ale vanzatorului)
Din pacate fara certificatul fiscal nu puteti sa inmatriculati masina. Trebuia sa i-l cereti in momentul vanzarii cumpararii (inainte sa ii dati banii). Daca ati pastrat numerele faceti-i cadou cateva amenzi de rovinieta, camere de viteza,... dupa ce ii vin cateva acasa fostul proprietar isi va regandii pozitia.