avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere rosii, al doilea set
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere rosii, al doilea set

Doresc sa cumpar o masina care are un set de nr rosii scoase si eu vreau sa scot pe al doilea in judete diferite ,De ce acte am nevoie de la vanzator ?
Cel mai recent răspuns: costyy73 , utilizator 13:05, 26 Octombrie 2014
De toate actele.
Cerificat de inmatriculare, CIV, certificat fiscal, contract de vanzare/cumparare.

[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 6 Aprilie 2014
cyan, moderator
cyan a scris:

De toate actele.
Cerificat de inmatriculare, CIV, certificat fiscal, contract de vanzare/cumparare.

[ link extern ]


Pai am citit pe alte saituri si forumuri ca nu este nevoie de certificat fiscal pentru numere rosii (aici este dilema pentru ca primul propietar nu a prezentat acest certificat fiscal la obtinerea primului set de numere rosii si nu este obligat sa inregistreze masina fiscal ) in cazul meu eu de unde sa iau certificat fiscal al vanzatorului daca acesta nu a inregistrat masina fiscal (ca nu a avut nevoie).Pe saitul ce mi lai propus nu scrie ca am nevoie de certificat fiscal la scoaterea numerelor rosii.

a) Cererea solicitantului; Cerere autorizaţie provizorie (descarcă)
b) Dovada asigurării obligatorii de răspundere civilă auto - original+copie;
c) Dovada plăţii taxei de autorizare provizorie a circula?iei (vezi tabelul Taxe locale);
d) Copii ale documentelor care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
e) Actul de identitate al solicitantului ? original + copie;
f) Dovada plăţii contravalorii autorizaţiei de circulaţie provizorie. (vezi taxe) Se poate achita la CEC;
g) Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu nr. provizoriu ? 40 de lei (se achită la ghişeul instituţiei noastre);
h) Copia declaraţiei vamale pentru vehiculele achiziţionate din afara UE pentru care se solicită înmatricularea în România, cu excepţia primei autorizări;
i) În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora; Delegaţie (descarcă)


Ultima modificare: Miercuri, 9 Aprilie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Viteza, bat-o vina! Nu-i nevoie.:)
cum ai rezolvat pana la urma? ti-a trebuit fiscal de la intermediar, sau cum ai facut?
Pana la urma am cumparat o masina adusa din afara ,dar m-am interesat si de varianta ce am pus intrebarea si cei de la inmatriculari Gorj mi-au spus ca la primul rand de numere rosii nu trebuie fiscal ,dar la al 2 rand daca cumperi din alt judet trebuie fiscal de la vanzator(vanzatorii anteriori)sau in cazul meu la primul rand nu am avut nevoie de fiscal ,dar la al doilea mi-a zis domnul de la ghiseu sa aduc si certificat fiscal.

Alte discuții în legătură

Certificat fiscal-problema inmatriculare justinn justinn Buna seara, va prezint o problema (destul de neplacuta) la care, sper din tot sufletul sa-mi dati o rezolvare: La data de 6.12.2013 am cumparat un autoturism ... (vezi toată discuția)
Certificat fiscal Tamy1003 Tamy1003 Bun gasit! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns caci de o saptamana jonglez ca o minge de ping-pong intre doua primarii si nu gasesc o rezolvare la problema mea. ... (vezi toată discuția)
Nedumerire inmatriculare masina cu numere rosii expirate Ciumpy94 Ciumpy94 Buna seara ! Doresc sa cumpar un autoturism adus din Spania in urma cu 4 ani , care a stat timp de 2 ani abandonat in fata blocului , vandut apoi mai departe ... (vezi toată discuția)