Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nedumerire inmatriculare masina cu numere rosii ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nedumerire inmatriculare masina cu numere rosii expirate

Buna seara !
Doresc sa cumpar un autoturism adus din Spania in urma cu 4 ani , care a stat timp de 2 ani abandonat in fata blocului , vandut apoi mai departe si s-a scos un rand de numere rosii , apoi iarasi a stat pe dreapta pana acum. Interesandu-ma la firmele de inmatriculari auto , am aflat ca vanzatorul trebuie sa imi ofere fiscal pe masina , chiar daca are doar e cu primul rand de numere rosii(expirate).Am sunat la o firma de inmatriculari (din judetul respectiv, altul decat a meu) si mi s-a spus ca in jud. Bihor nu se plateste impozit pentru o masina cu numere rosii sau ceva in gen si ca nu e nevoie de asa ceva pentru inmatriculare. Va rog sa ma sfatuiti .. la ce acte sa fiu atent in cazul in care ma hotarasc sa o cumpar ? Daca e adevarat cu fiscalul si am nevoie .. atunci normal mi-ar trebui fiscal si de la primul proprietar care a adus-o in tara si a tinut-o parcata timp de 2 ani (Fara numere rosii) dar si de la cel ce a cumparat-o dupa aceea si a scos numere rosii , nu ? Avand in vedere ca masina are motor de 2497 cm .. ar fii imposibil sa obtin fiscal .. sau?
Ciumpy94 a scris:

mi s-a spus ca in jud. Bihor nu se plateste impozit pentru o masina cu numere rosii sau ceva in gen si ca nu e nevoie de asa ceva pentru inmatriculare.

Conform dispozitii cod fiscal detinatorul bunului mobil datoreaza obligatii la bugetul local de la data incheierii documentelor de achizitie vehicul
Pentru inmatriculare sunt obligatorii documentele de provenienta ale vehiculului,CIV,talon,
suplimentar certificat fiscal si fisa de radiere auto
Nu are legatura capacitatea motorului de 2497 cc cu nedepunerea de catre vanzator a certificatului fiscal
Se achzitioneaza vehicule cu capacitate cilindrica de 2400,2700,3200 ,pentru care se prezinta certificate fiscale si fisa de radiere auto
Aspectul ca vanzatorul invoca diferite motive pentru a nu prezenta certificat fiscal ridica suspiciunea existentei de debite in sarcina acestuia
In speta expusa,nu va hazardati sa achitati o suma pentru care sa preluati un vehicul fara documente,sau cu probleme tehnice
Contactati mai multe persoane fizice sau juridice specializate,informati-va temeinic despre etapele si documentele necesare inmatricularii,eventual realizati inclusiv verificare tehnica la dealer marca sau service producator marca auto respectiva
Am vorbit acum cu vanzatorul , el a facut contract de V-C cu cel care a adus-o in urma cu 2 ani cand a cumparat-o , a scos numere rosii (un rand) insa nu a fost nevoit sa o inscrie pe rol caci nu este obligatoriu in judetul BH (acelasi lucru l-am aflat si la un birou de inmatriculari din judetul BH). Vanzatorul mi-a spus ca vom face cele 5 acte de V-C la un birou de inmatriculari si ca vom merge la primarie sa completam fisa de inmatriculare si totodata voi primii si stampila de la primarie. Este ok asa ?