avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate simonadrian

Activitate simonadrian

ma puteti lamuri putin in legatura cu dreptul de creanta asupra investitiilor facute? la 2,3 ani dupa renovari in valoare de 20.000 ron (suma care poate fi dovedita cu acte), cum se calculeaza aceasta creanta ( se face evaluare a bunurilor ? ). pentru ca, ma gandesc, intre timp bunurile achizitionate ( mobila, usi, parchet faianta gresie etc ) se devalorizeaza. multumesc
ma puteti lamuri putin in legatura cu dreptul de creanta asupra investitiilor facute? la 2,3 ani dupa renovari in valoare de 20.000 ron (suma care poate fi dovedita cu acte), cum se calculeaza aceasta creanta ( se face evaluare a bunurilor ? ). pentru ca, ma gandesc, intre timp bunurile achizitionate ( mobila, usi, parchet faianta gresie etc ) se devalorizeaza. multumesc
Buna ziua. Am sa incerc sa fiu cat se poate de concis si sa nu ma pierd in detalii plictisitoare pentru a detalia cat mai bine problema mea. Parintii mei detin pe numele lor un apartament in oras, de aproximativ 20 ani. Ei nu locuiesc in el, au o casa la tara. De aproximativ 3 ani locuiesc il el cu prietena mea care intre timp mi-a devenit logodnica si apoi sotie. Impreuna am decis sa ramanem in apartamentul parintilor mei deoarece nu ne permitem sa ne cumparam o locuita a noastra. Dupa nunta, tot de comun acord, am hotarat sa investim o parte din banii de nunta in cateva renovari prin apartament( zugraveala, schimbat usi interioare, schimbat mobila, gresie faianta, inchis balcon cu termopan). Acum de ceva timp in urma unor certuri sotia mea vrea ca eu sa ii conving pe parintii mei sa vanda apartamentul si sa ne luam un altul pe numele nostru, asta folosind banii din vanzarea apart parintilor si restul de bani ramasi de la nunta. Parintii mei nici nu vor sa auda de asa ceva si sincer nici eu n-as vrea acest lucru avand in vedere ca la cumpararea actualului apartament sotia sau parintii ei nu au contribuit cu nici un ban, iar in cazul unui divort eu as ramane fara jumatate dintr-o posibila alta locuinta in cazul in care ar fi cumparata cu banii din vanzarea apartamentului parintilor. Asa ca intrebarea mea e daca in acest moment in care locuim in apartamentul parintilor, sotia mea are vreun drept de proprietate asupra lui ? Va multumesc anticipat pentru raspuns.