avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters335206

Activitate ContSters335206

liliana a scris:

Angajatorul nu este obligat sa refaca contractul de munca corespunzator situatiei actuale a fostei angajate ,respectiv cu jumatate de norma?


Asa ma gandeam si eu, Liliana, tot caut o solutie...este inadmisibil si strigator la cer, ca un om care a avut ghinionul sa se imbolnaveasca la o varsta tanara (33 de ani) si care a ajuns la pensionare pe caz de boala asa devreme, sa nu poata profesa in meseria lui, aceea de educatoare.
Este absurd! Ce sa fac? Sa ma angajez femeie de serviciu? Sau vanzatoare la ziare? Ma scuzati, dar sunt foarte necajita de aceasta situatie si speram ca ma poate ajuta cineva! :(
Stiu ca aceasta interpretare au vrut sa spuna cei de la scoala, dar eu as vrea sa stiu daca exista o varianta favorabila mie, dat fiind faptul ca nu imi permite sanatatea sa lucrez norma intreaga, dar ca nici nu pot sa raman sa traiesc din 400 de lei! Prin urmare trebuie sa revin la munca, in invatamant, aici am calificare.

Va rog sa imi spuneti daca exista ceva pozitiv pentru mine, o portita, o lege care sa fie mai clara si favorabila si pentru mine? Am auzit ca ar fi aparut o lege acum, in septembrie, octombrie, care spune ca orice pensionar cu drept de munca poate cumula pensia cu salariul.
In primul rand, multumesc pentru raspunsul prompt!

Despre aceasta lege stiam si eu, dar contabila invoca un amendament dat in Ordonanta de Urgenta 21/2012 (M.Of.Nr.372 din 31 mai 2012, punctul 12 (referitor la articolul 255 alineatul 8), ei au interpretat ca n-as avea voie sa profesez in invatamant.
Chiar asa mi s-a si zis : "ai voie sa profesezi in orice alta meserie, doar in invatamant...NU!"
Ceea ce mi se pare absurd si imposibil, sunt titulara pe postul meu, cu gradul II, cu ceva vechime (14 ani) si chiar doresc sa pot lucra, chiar daca starea de sanatate nu imi permite sa o fac cu norma intreaga!

Va rog sa ma consiliati in continuare (in urma celor spuse dvs.), va multumesc!
Buna ziua,

sunt educatoare titulara, gradul II, cu o vechime de 14 ani in invatamant si, din pacate, din 2010 am pensie de invaliditate, gradul III, cu drept de munca jumatate de norma. Nu am profesat pana acum, in acesti ani, din cauza problemelor de sanatate.
Acum am revenit in invatamant, ma simt mai bine si vreau sa profesez din nou, cu jumatate de norma, deci sa-mi pastrez si pensia.
Dar contabila m-a anuntat ca trebuie sa renunt la una din variante, ori sa nu mai doresc sa lucrez, ori sa renunt la pensie. Si nu pot sa renunt la nici una din variante, pensia mea este de 400 de lei si ma ajuta sa-mi acopar tratamentul, iar salariul (care si asa este mic), m-ar ajuta sa-mi platesc facturile si sa supravietuiesc.
Ce pot face si ce pot sa aduc ca si contra-argument contabilei, care mi-a solicitat un raspuns final, urgent!

Va rog sa ma consiliati, multumesc anticipat!
Cristina Anastase