avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Activitate Dragosh1

Activitate Dragosh1

Va multumesc frumos Domnul Avocat Patrascu Razvan
Permisu de conducere este inca Activ .
se poate Dispune Anularea Permisului , pentru incredintare ?
Am fost astazi la Politie sa intreb de Permis si mi sa spus sa adus Copy dupa Sentinte ,
Va Multumesc frumos !
În temeiul art.86 alin. 3 din OUG nr.195/2002 coroborat cu art. 396 alin 10 C.pr.pen şi cu aplicarea art. 5 C.pen., condamnă pe inculpatul S. D. C., la pedeapsa de 4(patru) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de încredinţare, cu ştiinţă, a unui autovehicul pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care nu posedă permis de conducere. În temeiul art.71 alin.1 C.pen. 1969 interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit. a teza a II a şi lit. b C.pen. 1969, pe durata executării pedepsei principale. În temeiul art.81 C.pen. 1969 dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei închisorii pe durata termenului de încercare de 2(doi)ani şi 4(patru) luni stabilit in conformitate cu art.82 C.pen. 1969. În temeiul art.71 alin.5 C.pen.1969 suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării executării pedepsei principale. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C. pen. 1969, privind revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. II. În temeiul art. 86 al. 1 din OUG nr.195/2002, coroborat cu art. 396 alin 10 C.pr.pen şi cu aplicarea art.74 alin.1 lit.a, art.76 alin.1 lit.e teza I C.pen. 1969 şi art. 5 C.pen., condamnă pe inculpatul M. A. R., la pedeapsa de 6(şase)luni închisoare pentru savarsirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere. În baza art.71 alin.1 C.pen.1969 interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit. a teza a II a şi lit. b C.pen. 1969, pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 87 al. 1 din OUG nr.195/2002, coroborat cu art. 396 alin 10 C.pr.pen şi cu aplicarea art.74 alin.1 lit.a, art.76 alin.1 lit.e teza I C.pen. 1969 şi art. 5 C.pen., condamnă pe inculpatul M. A. R., la pedeapsa de 7(şapte)luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană având o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sânge. În baza art.71 alin.1 C.pen. 1969 interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit. a teza a II a şi lit. b C.p. 1969, pe durata executării pedepsei principale. În temeiul art.33 lit. a C.pen. 1969 rap. la art. 34 lit. b C.pen1969 aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, aceea de 7(şapte)luni închisoare. În temeiul art.71 alin.1 C.pen. 1969 interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit. a teza a II a şi lit. b C.pen. 1969, pe durata executării pedepsei principale. În temeiul art.81 C.pen. 1969 dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei închisorii pe durata termenului de încercare de 2(doi)ani şi 7(şapte)luni închisoare stabilit in conformitate cu art.82 C.pen. 1969. În temeiul art.71 alin.5 C.pen.1969 suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării executării pedepsei principale. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C. pen. 1969, privind revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art.274 alin.1 C. pr.pen., obligă inculpatul S. D. C. la plata sumei de 300 lei, iar pe inculpatul M. A. R. la plata sumei de 500 lei, reprezentând cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei de pe minută. Pronunţată în şedinţa publică azi, data de 30.10.2014.
Deliberând asupra cauzei penale de faţă constată următoarele :
Prin sentinţa penală nr.332/30.10.2014 pronunţată de Judecătoria Reşiţa în
dosar nr. 520/290/2014, în temeiul art.86 alin. 3 din OUG nr.195/2002 coroborat cu art.
396 alin 10 C.pr.pen şi cu aplicarea art. 5 C.pen., s-a dispus condamnarea inculpatului SD la pedeapsa de 4(patru) luni închisoare, pentru săvârşirea
infracţiunii de încredinţare, cu ştiinţă, a unui autovehicul pentru conducerea pe
drumurile publice, unei persoane care nu posedă permis de conducere.
În temeiul art.71 alin.1 C.pen. 1969 s-au interzis inculpatului drepturile prevăzute
de art.64 lit. a teza a II a şi lit. b C.pen. 1969, pe durata executării pedepsei principale.
1
În temeiul art.81 C.pen. 1969 s-a dispus suspendarea condiţionată a executării
pedepsei închisorii pe durata termenului de încercare de 2(doi)ani şi 4(patru) luni stabilit
in conformitate cu art.82 C.pen. 1969.
În temeiul art.71 alin.5 C.pen.1969 s-a suspendat executarea pedepselor
accesorii pe durata suspendării executării pedepsei principale.
S-a atras atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C. pen. 1969, privind
revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei.
Prin aceiaşi hotărâre penală , a fost condamnat în temeiul art. 86 al. 1 din OUG
nr.195/2002, 87 alin.1 din OUG 195/2002, coroborat cu art. 396 alin 10 C.pr.pen şi cu
aplicarea art.74 alin.1 lit.a, art.76 alin.1 lit.e teza I C.pen. 1969 şi art. 5 C.pen.,
inculpatul MAR le pedeapsa rezultantă de 7(şapte)luni închisoare,
cu suspendarea condiţionată a executării.
Pentru a pronunţa această sentinţă penală, instanţa de fond a reţinut că, prin
rechizitoriul din data de 30.12.2013 dat în dosarul nr. 2106/P/2012 al Parchetului de pe
lângă Judecătoria Reşiţa, înregistrat la data de 31.01.2014 sub nr. 520/290/2014, s-a
dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi trimiterea în judecată, în stare de
libertate, a inculpaţilor SD pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.
86 alin.3 din OUG nr. 195/2002 si MAR, pentru săvârşirea
infracţiunilor prev. de art. 86 alin.1, art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002 cu aplic. art. 33 lit.
b C.pen.
În actul de sesizare a instanţei s-a reţinut că, în fapt, în data de 22.07.2012, în
jurul orelor 03,10, inculpatul MAR, după ce a consumat băuturi
alcoolice şi fără a deţine permis de conducere, a condus autoturismul marca
Volkswagen Golf cu numărul de înmatriculare CS 38 DAN pe drumurile publice din
municipiul Reşiţa, fiind oprit de către organele de poliţie. De asemenea, autoturismul
condus de către inculpatul MAR, i-a fost încredinţat de către
inculpatul SD care avea cunoştinţă de împrejurarea că faptul că
acesta nu posedă permis de conducere.
La termenul de judecată din data de 02.10.2014, inculpaţii prin declaraţiile de la
filele 64-67, s-au prevalat de procedura recunoaşterii învinuirii, sens în care au arătat că
recunosc integral faptele reţinute în sarcina lor în actul de sesizare a instanţei, au
solicitat că judecata să se facă în baza probelor administrate în faza de urmărire penală
şi nu au solicitat administrarea de probe noi. De asemenea, au fost depuse la dosarul
cauzei fişele de cazier judiciar actualizate ale acestora (filele 60-62) , precum şi
înscrisuri în circumstanţiere(filele 53-55).
Analizând şi coroborând ansamblul probatoriu administrat atât în timpul urmăririi
penale, cât şi în cursul judecăţii, instanţa a reţinut în fapt că, în data de în data de
22.07.2012, în jurul orelor 03.10, organele de poliţie din cadrul Poliţiei Municipiului
Reşiţa Biroul Rutier, în timpul supravegherii traficului rutier pe strada Oţelului, au
observat un autoturism marca Volkswagen Golf cu numărul de înmatriculare CS 38
DAN, care a virat pe strada Libertăţii, încălcând semnificaţia indicatorului „obligatoriu la
dreapta”, motiv pentru care au oprit acest autoturism, ocazie cu care s-a constatat faptul
că era condus de inculpatul MAR, care a declarat verbal organelor
de poliţie faptul că nu deţine permis de conducere.Pentru că emana miros de alcool,
inculpatul MAR a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o
concentraţie de 0,76 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care a fost dus la Spitalul
Judeţean de Urgenţă Reşiţa, unde i s-au recoltat o probă de sânge în vederea stabilirii
alcoolemiei, care a avut ca rezultat faptul că, la data de 22.07.2012, ora 03,46 avea o
alcoolemie de 1,50 g ‰. Inculpatul a refuzat recoltarea celei de-a doua probe de
sânge.Împreună cu inculpatul MAR, în autoturism se mai afla şi
inculpatul SD , căruia îi aparţinea respectivul autoturism. Inculpatul
SD a declarat organelor de poliţie faptul că, deşi avea cunoştinţă
despre împrejurarea că inculpatul MAR nu posedă permis

Interventie moderator: editare identificare persoane
Buna Ziua am incredintat masina unui Prieten care nu detinea permis de conducere ,
- am fost Opriti de Politia Rutiera , am recunosc fapta , ca sti-am ca nu detine Permis de Conducere . am fost la Politie ca sa dau Declaratie .
- am fost Judecat si am primit o Pedeapsa cu Suspendare ,4 Luni / si termenu de incercare ./ 2 ani .
- Hotararea a ramas Definitiva :
Se poate dispune , Anularea Permisului de Conducere . ?
( în temeiul art.86 alin. 3 din OUG nr.195/2002 coroborat cu art.
396 alin 10 C.pr.pen şi cu aplicarea art. 5 C.pen )
- ( În temeiul art.71 alin.1 C.pen. 1969 s-au interzis inculpatului drepturile prevăzute
de art.64 lit. a teza a II a şi lit. b C.pen. 1969,)
- ( n temeiul art.81 C.pen. 1969 s-a dispus suspendarea condiţionată a executării
pedepsei închisorii pe durata termenului de încercare de 2(doi)ani şi 4(patru) luni stabilit
in conformitate cu art.82 C.pen. 1969.
În temeiul art.71 alin.5 C.pen.1969 s-a suspendat executarea pedepselor
accesorii pe durata suspendării executării pedepsei principale. )
Va rog mult Ajutati-ma !
Salut si eu am incredintat masina la un prieten care nu poseda permis de conducere
in declaratii respective am declarat ca sti-am ca nu are permis auto !
Dosaru sa judecat timp de 2 ani
am primit in data de 30.10.2014 Comunicare ( Minuta Penala )
am primit o condamnare cu suspendare 4 luni si 2 ani de incercare !
momentat nu sa dispus de anularea permisului !
dar nu am primit si Sentinta in detaliu
la tine sa dispus anularea permisului pentru Incredintare masini ?
sau
ce pedeapsa sa aplicat la tine