avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate CODE21

Activitate CODE21

Multumesc pentru raspuns, insa nu inteleg cum niste documente eliberate de administratorul fimei pot demonstra unde se duc banii. Cand ai un numar mare de plati facute catre un numar mare de membri diferiti, Spre exemplu, daca ai facut 10000 de plati bancare catre 10000 de membrii diferiti, mai poate crede ANAF-ul ca platile sunt dividende mascate?
Multumesc pentru raspuns.

Platile prin transfer bancar corespund cu contabilitatea interna a site-ului (fiecare plata se inregistreaza cu un ID unic ce contine numele beneficiarului, codul iban al acestuia si suma). Aceasta corelare nu este de ajuns pentru a justifica acele plati? Fiecare plata bancara va contine in descriere informatiile platii de pe site.

In cazul Pay Pal, din cate stiu se poate face plata direct din contul bancar prin intermediul cardului bancar daca nu exista sume disponibile in cont. E ok daca se face plata direct din cont? Platile din Pay Pal pot in descriere sa contina informatiile platii ca in cazul tranferului bancar direct, informatie care ar aprea si in extrasul de cont.

In primul rand, bine v-am gasit! Sper sa gasesc la voi raspunsurile pe care le caut. ca in alta parte nu le-am gasit din pacate.

Detin un site prin intermediul caruia membrii pot castiga bani reali ori premii prin diverse modalitati: concursuri, cumparaturi online etc. Banii vin de la niste firme cu care am contract si sunt virati la mine in cont si din acesti bani fac plati mai departe membrilor site-ului.

Intrebarile mele sunt:
1. Ca SRL cum poti inregistra aceste plati catre persoane fizice in contabilitate pentru a le deduce?
2. Cum as putea deduce plati facute prin PayPal sau prin vouchere cadou cumparate de mine de la diverse magazine online pe numele membrilor?

Astept cu mare interes raspunsurle dvs.
Va multumesc anticipat.