avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate rodicamedcont

Activitate rodicamedcont

O persoana care a realizat in cursul anului 2017 doar venituri din drepturi de autor sub pragul de 1900 lei/luna si care nu este obligata la plata Cass in 2018 este asigurata daca are nevoie de servicii medicale?
Sunt angajata intr-o institutie publica in functia de economist IA. In urma cu ceva timp contabilul sef al institutiei si-a dat demisia. Avand in vedere ca indeplineam conditiile de studii, vechime in munca si in specialitate impuse de acest post am fost numita sa exercit cu caracter temporar functia de contabil sef, indeplinindu-se toate conditiile impuse de lege privind inregistrarea in REVISAL. Ulterior a fost organizat concursul pentru ocuparea postului de contabil sef, concurs la care am participat si in urma caruia am fost declarata admisa. Intrebarea pe care vreau sa v-o adresez este urmatoarea: este necesara incetarea contractului individual de munca si incheierea altuia nou sau, in temeiul art. 41 din Codul muncii, se incheie un act aditional la contractul meu de munca in baza deciziei de numire in functie cu modificarea clauzelor privind felul muncii si salariul. Va multumesc!