Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare intr-o institutie publica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare intr-o institutie publica

Sunt angajata intr-o institutie publica in functia de economist IA. In urma cu ceva timp contabilul sef al institutiei si-a dat demisia. Avand in vedere ca indeplineam conditiile de studii, vechime in munca si in specialitate impuse de acest post am fost numita sa exercit cu caracter temporar functia de contabil sef, indeplinindu-se toate conditiile impuse de lege privind inregistrarea in REVISAL. Ulterior a fost organizat concursul pentru ocuparea postului de contabil sef, concurs la care am participat si in urma caruia am fost declarata admisa. Intrebarea pe care vreau sa v-o adresez este urmatoarea: este necesara incetarea contractului individual de munca si incheierea altuia nou sau, in temeiul art. 41 din Codul muncii, se incheie un act aditional la contractul meu de munca in baza deciziei de numire in functie cu modificarea clauzelor privind felul muncii si salariul. Va multumesc!
Nu este necesara incheierea unui nou c.i.m., se poate modifica cel vechi.

Insa practica institutiilor bugetare este cea mentionata de dvs. , incetarea c.i.m. vechi si incheierea unuia nou.