Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand se înregistreaza in Revisal ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand se înregistreaza in Revisal ?

Bună seara !
Un coleg economist a promovat concursul de ocupare a postului de contabil șef.
Directorul a spus ca:
- contractul de munca pentru economist va inceta pe data de 31.10, iar din data de 01.11 sa inceapa contractul de munca pentru contabil șef.

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat:
- ce data de încetare si ce data de angajare se va trece in Revisal ?

data incetarii vechiului c.i.m. = 31.10,

data inceperii activitatii in baza noului c.i.m. = 01.11
Data incetarii vechiului c.i.m. = 31.10 - la sfarsitul programului ?

Art. 4 (1)Transmiterea registrului privat către inspectoratul teritorial de muncă, cu elementele prevăzute la art. 3 alin. (2), se face după cum urmează:
c)elementul prevăzut la art. 3 alin. (2) lit. n)
se transmite cel târziu la data încetării contractului individual de muncă/la data
luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă;

Acest lucru inseamna ca si 31.10 - este ultima zi de lucru
pentru contractul va va inceta ?
Intr-adevar, data incetarii vechiului c.i.m. = 31.10.2017

Legislatia muncii nu opereaza cu ultima zi de munca , ci doar cu data incetarii sau data inceperii activitatii.

Potrivit art.2553 alin.3 C.civ., daca este vorba de un act ce trebuie îndeplinit într-un loc de muncă, termenul se va împlini la ora la care încetează programul normal de lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc enorm de mult pentru raspunsuri !
O zi frumoasa va doresc !