Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul termen CIM determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul termen CIM determinat

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o lamurire.

Am observant ca in situatia de CIM determinat majoritatea colegilor cand calculeaza durata merg cu 1 zi in minus.

Spre exemplu: un CIM de 3 luni pe perioada cuprinsa intre data de 20.03.2017 si data de 19.06.2017.

Idem la actele aditionale de prelungire, am vazut ca se merge cu 1 zi in minus.

Am inteles ca ar avea legatura cu calculul vechimii in munca... (nu imi e clar).

Totusi, raportat la Codul civil:
Articolul 2.552
Termenul stabilit pe săptămâni, luni sau ani
(1) Când termenul este stabilit pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an.

Eu inteleg din prevederea art 2552 din codul civil ca daca avem un CIM de 3 luni ce isi incepe efectele incepand cu 20.03.2017 va fi valabil pana in 20.06.2017 iar incepand cu data de 21.06.2017 CIM inceteaza.

Va rog cateva lamuriri la cele de mai sus.

Multumesc mult !
Este vorba despre art.2553 C.civ.

In situatia unui c.i.m pe 3 luni care incepe in 20.03.2017, acesta este valabil pana la 20.06.2017 , iar data incetarii este tot 20.06.2017 , conform art.56 alin.1 lit.i C.mun.
freeelis a scris:

Este vorba despre art.2553 C.civ.

In situatia unui c.i.m pe 3 luni care incepe in 20.03.2017, acesta este valabil pana la 20.06.2017 , iar data incetarii este tot 20.06.2017 , conform art.56 alin.1 lit.i C.mun.

Nu Inteleg, daca CIm e valabil pana in 20.06.2017 de ce incetarea sa fie tot 20.06?

Daca ultima zi in care CIM e activ e 20.06 inseamna ca incepand cu 21.06 e incetat ?
Gepetto25, utilizator
Art.56 alin.1lit.i C.mun. precizeaza exact data incetarii de drept a unui astfel de c.i.m.

Niciun articol din legislatia muncii nu prevede ca un astfel de c.i.m. inceteaza in ziua urmatoare expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.
Inteleg, dar daca specificam clar in CIm ca il incheiem incepand cu data de 20.03.2017 pana la data de 20.06.2017 inclusiv, eu as zice ca e clar ca acest CIM inceteaza de drept incepand cu 21.03.2017.

Nu sunt specialist in domeniu, se poate sa nu am dreptate dar e destul de logic ce am scris mai sus.

Daca ma insel va rog sa imi spuneti.

Multumesc!
Nu are cum sa inceteze la 21.03.2017.

Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
.....

Daca se incheie un c.i.m. pe durata determinata de la 20.03.2017 pana la 20.06.2017, nu are cum sa inceteze in 21.06.2017 intrucat la aceasta data c.i.m. este incetat de drept.

Art.56 este destul de clar in privinta datei incetarii c.i.m. si nu prevede nmic de sintagma "ultima zi de lucru" sau "ziua urmatoare celei in care expira durata c.i.m."

De asemenea, art.2553 C.civ prevede la alin.(3) : "Cu toate acestea, dacă este vorba de un act ce trebuie îndeplinit într-un loc de muncă, termenul se va împlini la ora la care încetează programul normal de lucru. Dispoziţiile Art. 2556 rămân aplicabile".