Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM durată determină
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM durată determină

Bună ziua,

Contract de muncă pe perioadă determinată, se prelungește din 02.12.2015 până în 01.12.2018 (36 luni).

1/ dacă ultimul AA de prelungire spune așa: se preșungește până la data de 01.12.2018 - ultima zi de muncă a fost 01.12.2018? CIM încetează începând cu data de 02.12.2018?

2/ se poate încheia un alt CIM pe o perioadă determinată de 8 luni?

Mulțumesc.
AndradaCristu, utilizator
1. Data incetarii = 01.12.2018 ...

2. Se poate incheia un alt c.i.m. pe o perioadă determinată de 8 luni si apoi prelungit pana la maxim 12 luni.
În regulă, mulțumesc.

Cu privire la pct. 1, știam că pentru CIM cu durata determinată se precizează ultima zi de muncă (ex. până la data de 01.12.2018), urmând ca în următoarea zi - CIM să inceteze de drept.
art.56 alin.1 lit.i C.mun. mentioneaza expres ca, c.i.m. inceteaza de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat ...

art.2553 C.civ. prevede : (3) Cu toate acestea, dacă este vorba de un act ce trebuie îndeplinit într-un loc de muncă, termenul se va împlini la ora la care încetează programul normal de lucru. Dispoziţiile Art. 2556 rămân aplicabile.
Și atunci, dacă termenul stabilit e 01.12.2018 - salariatul lucrează inclusiv în acea zi, urmând ca CIM să inceteze urmatoarea zi, nu?

Îmi cer scuze de insistența.
Nu exista niciun text de lege care sa prevada ce fel de zi trebuie sa fie ziua incetarii c.i.m., zi lucratoare/nelucratoare, zi lucrata/nelucrata .. prin urmare, angajatorul decide daca salariatul va veni sau nu la munca in data incetarii.