avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NELAMURIRE INCETARE CONTRACT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NELAMURIRE INCETARE CONTRACT

Buna ziua,
am o nelamurire
daca am un angajat pe perioada determinata 01.05.14-01.11.14, in revisal operez incetare cim 55i cu 02.11? sau cu 01.11?
Eu stiu ca ar ttrebui cu 02.11, pt ca ultima zi lucrata e 01.11
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:34, 31 Octombrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
C.i.m. inceteaza la data de 01.11.2014, conform art.56 alin.1 lit.i C.mun.

In textul de lege nu se face referire ca inceteaza in ziua urmatoare celei in care expira durata c.i.m.

Transmiterea REVISAL-ului se va putea face si in data de 03.11.2014
Ultima modificare: Vineri, 31 Octombrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc mult
atunci daca cim incetreaza cu 02.11 eu pot transmite revisalul si in 01.11?(perioada determinata fiinf 11.12.13-01.11.14, adica 01.11 este ultima zi lucrata nu?si 02.11 nu mai este zi lucrata)
Art.56 alin.1 lit.i C.mun. prevede : Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata.

Prin urmare, c.i.m. nu are cum sa inceteze in data de 02.11., daca perioada expira la 01.11.

Data incetarii unui c.i.m. poate fi zi lucratoare sau zi nelucratoare . In opinia mea, c.i.m. inceteaza la data terminarii programului de munca.
1.- Data incetarii CIM nu face parte din durata contractului.
- CIM nu poate fi expirat pe data de 01.11 deoarece in acea zi salariatul a lucrat.
- CIM expira in ziua urmatoare ultimei zile lucrate de salariat, data cu care inceteaza si CIM.

2. In cazul dvs. eu procedez asa cum ati spus: daca ultima zi de lucru este 01.11 eu incetez CIM cu data de 02.11.

3. Cititi si pe:

[ link extern ]

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim pe perioada determinata apetra apetra un contract incheiat pentru intervalul 12.4 - 11.7. cu ce data se desface contractul - 11.7 ultima zi sau cu 12.7? (vezi toată discuția)
Incetare cim perioada determinata silvia99 silvia99 va rog frumos, in cazul unui cim pe per determinata,cand acesta inceteaza (si angajatorul nu vrea prelungirea) angajatul va primi decizia de incetare cu ... (vezi toată discuția)
Transmitere revisal versus decizie incetare mea culpa mea culpa buna seara,am o intrebare ca deja nu mai stiu -in CIM pe perioada determinata este prevazut ~pe perioada cuprinsa intre data de 02.05.2011 si data de ... (vezi toată discuția)