Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NELAMURIRE INCETARE CONTRACT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NELAMURIRE INCETARE CONTRACT

Buna ziua,
am o nelamurire
daca am un angajat pe perioada determinata 01.05.14-01.11.14, in revisal operez incetare cim 55i cu 02.11? sau cu 01.11?
Eu stiu ca ar ttrebui cu 02.11, pt ca ultima zi lucrata e 01.11
~ Conținut șters la cerere ~
C.i.m. inceteaza la data de 01.11.2014, conform art.56 alin.1 lit.i C.mun.

In textul de lege nu se face referire ca inceteaza in ziua urmatoare celei in care expira durata c.i.m.

Transmiterea REVISAL-ului se va putea face si in data de 03.11.2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc mult
atunci daca cim incetreaza cu 02.11 eu pot transmite revisalul si in 01.11?(perioada determinata fiinf 11.12.13-01.11.14, adica 01.11 este ultima zi lucrata nu?si 02.11 nu mai este zi lucrata)
Art.56 alin.1 lit.i C.mun. prevede : Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata.

Prin urmare, c.i.m. nu are cum sa inceteze in data de 02.11., daca perioada expira la 01.11.

Data incetarii unui c.i.m. poate fi zi lucratoare sau zi nelucratoare . In opinia mea, c.i.m. inceteaza la data terminarii programului de munca.
1.- Data incetarii CIM nu face parte din durata contractului.
- CIM nu poate fi expirat pe data de 01.11 deoarece in acea zi salariatul a lucrat.
- CIM expira in ziua urmatoare ultimei zile lucrate de salariat, data cu care inceteaza si CIM.

2. In cazul dvs. eu procedez asa cum ati spus: daca ultima zi de lucru este 01.11 eu incetez CIM cu data de 02.11.

3. Cititi si pe:

[ link extern ]