avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1051 soluții astăzi
Forum Activitate nneiberr

Activitate nneiberr

Multumesc pentru raspuns...cred ca solutia ar fi sa caut un avocat ....m-am informat si exact
aspectele care le-ati punctat cu plata in natura si impartirea cheltuelilor nu cred ca s-a facut just....si am vazut ca exista in noul cod recomandarea ca indiferent la cine este incredintat minorul, AMBILOR parinti sa li-se stabilesca o PENSIE DE INTRETINERE sau contributie dar tinindu-se cont de posibilitati...Reclamanta a venit cu lista de cheltueli exclusiva pentru minorul de 17 ani in valoare de 2000 ron/luna.... De ce spun acest aspect pentru ca atunci cind la dat afara din casa pe minor si a locuit la mine 3 luni nu a platit nimic in bani si eu acum am fost executat silit...nimeni nu imi ia in consideratie chitantele de plata si toti ma trimet sa incep noi procese.....1.contestatie la executare....2.Proces de recuperare plati facute la pensia de intretinere...3. proces de micsorare a pensiei de intretinere..
Pentru mine in ,,traducere libera'' insemna noi plati masurate in bani constind in taxe de judecata...taxa timbru...( la reparatia in bani 3% plata in avans ) plata munca avocatului...
iar daca pierd platesc si taxa avocatului avers care vazind ca sunt ,,o vaca de muls'' mareste
onorariu adversarului constant la fiecare proces...din ce in ce mai mare acum la executare a
cistigat mai multi bani decit executorul care a luat 1700 ron...iar eu sunt nevoit sa platesc
avocatului advers 2000 ron ...in contextul in care nimeni nu imi ia in seama faptul ca am chitante ca am platit pensia de intretinere in suma mai mare decit este trecuta in hotarire...
precizez o suma mai marecam cu 3000 ron pe numele mamei ( tutorele ) si 10.200 ron
in contul bancar al minorului....legea este interpretata discriminitoriu caci daca banca a acceptat sa aiba cont pe numele minorului si acesta are card si poate retrage bani cu care
poate achita cu bani lichizi taxa la fotbal ( 200 ron/luna ) cartela telefonica,biletul la film,mincare,bauturi racoritoare,plata cantonament, cumparare haine,incaltaminte dar intradevar nu poate cumpara masina....casa...tigari...bauturi alcolice....jocuri noroc...consider
este foarte clar un abuz...in care la mine se traduce in pierdere de bani...ce fac lupt in continuare in justitie sau ...iau legatura cu ambasada rusa sa vina mai repede cu trupele de ocupatie sa-mi faca dreptate...?Eu locuind la 30 km de Bucuresti deci la ,,tara'' vad la alti cind femeia solicita plata pensie intretinere ...tipul o bate precum un sac de box politia ridica din umeri o trimite la tribunal....si ala se plimba bine mersi si nu plateste ....nu mai inteleg nimic
sunt in ceata in aceiasi tara lumi diferite...
Este usor pe forum sa-i administreze mama....care are salariu de 3000 ron si 400.000 ron la banca si singurului copil il santajeaza cu bani pe care i se cuvin copilului ...refuza sa-i platesca sportul face fotbal si se plateste antrenamentul,jocul oficial,medicul la joc, echipamentul,cantonamentul im Franta 3000 ron,recuperarea de 2 ori pe saptamina la spa,bani de buzunar la sfirsitul saptamini 50 ron...cheltueli lunare minim 1000 ron pe care refuza sa-i recunoasca iar instanta se face ca nu vede in noul cod faptul ca ambi parinti trebuie sa aiba contributie pensie intretinere fixata in bani...caci atunci cind goneste minorul din casa...ea ramine si cu bani de pensie platiti de mine si eu cheltui si cu minorul....si de unde bani eu nu am servici si nici venituri iar instanta mi-a fixat o pensie de intretinere
de 1000 ron/luna...
Multumesc pentru raspuns....astept miine dimineata sa vad procesul verbal..si atunci fac contestatie ....tot la sectorul 3 unde este cauza...?
Buna ziua,am aflat de la banca ca am o oprire pe cont in valoare de 15000 ron..
de catre un executor judecatoresc...l-am cautat pe net ...am gasit nr. l-am sunat
lam interogat ca nu am primit nici o notificare si nici somatie...dupa 2 zile solicit sa-mi trimita pe mail somatia...am primit-o avind termen de plata o zi...dar nici un drept de contestatie pe ea. Am platit toata suma in 3 ore de la comunicare pe mail in valoare de 15.000....creanta era conform hotariri jud. 11200 ron....iar onorariu executorului 3800 ron....Eu nu sunt de acord suma colosala perceputa de executorde 3800 ron ....deoarece nu am primit nici o notificare din partea lui...iar alt aspect extrem de dubios nu a vrut sa se uite pe chitantele mele in care i-am spus ca am platit catre creditor o parte din bani + o suma mult mai mare care depaseste creanta pe numele persoanei aflate in intretinere.Aceasta suma reprezenta pensie intretinere minorul avind 17 ani mi-a solicitat sa-i dau bani in cont caci mama lui nu-i da bani nici macar alocatia...de 42 ron si doreste bani lui...1.Este legal cum a procedat executorul sa-mi faca propire pe cont fara notificare. 2. Suma oprita ca onorariu nu trebuia sa fie conform legi 10 % din creanta ? 3.Daca pe somatie nu mi-a dat ocazia sa pot face contestatie la executare cum pot contesta onorariul urias pe care la pretins. 4. De ce nu verifica chitantele mele in care justific plata catre creditor si ma trimite in instanta sa recuperez bani deschizind proces creditorului ? 5.Cui ma adresez
pentru micsorarea onorarilui pretins si platit executorului...contestatie la executare pe micsorarea onorarului pina la 500 ron...sau un proces separat impotriva executorului pentru abuz si obtinerea de foloase necuvenite deoarece am solicitat scaderea onorarului. 6. Plingere la politie contra executorului pt. umflarea onorarului...am vazut o lege si un tabel care prevede plafoanele maxime...si faptul ca nu-l intereseaza chitantele mele ( am lasat totusi un rind de copii la angajati ) 7. Pot da in judecata pe motiv de inselaciune pe creditor,avocata acesteia si executorul deoarece cred ca s-au constituit intr-un grup infractional eu aducindu-le la conostinta si stiind ca am platit pensia de intretinere...iar grupul respectiv ma trimite in instanta....? Sper ca cineva sa-mi dea un sfat o indrumare profesionista sa rezolv acesta problema fiind presat de timp. Va multumesc anticipat