avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1264 soluții astăzi
Forum Activitate loredanadukas

Activitate loredanadukas

buna.m-am casatorit in grecia in urma cu 3 ani cu cetatean grec.ulterior am nascut un baietel.anul trecut urma sa imi expire buletinul.am mers in tara cu sotul meu cu intentia de a declara si casatoria pregatiti cu toate actele mele si ale lui da fara apostila care nu am stiut ca e necesara..fiind presati de timp am renuntat la inregistrarea casatoriei si am decis sa mint la buletine declarand ca sunt necasatorita si cu domiciliul acelasi ca cel din buletinul care expira.totul a mers ok,am primit buletin nou si am zis ca peste 10 ani cand va expira voi scoate buletin nou in grecia.problema cu care ma confrunt acum este ca am lasat in romania o masina la vanzare cu procura pentru tatal meu declarand iar ca sunt necasatorita..acum vroiam sa fac o alta procura pt cumnatul meu ca sa poata vinde un teren tot al meu..eu fiind in grecia practic ar fi necesar in procura sa mint din nou dar e mai greu aici fiind inregistrata casatoria si fiind nevoie si de apostila de la ambasada..acum..problema e ca imi dau seama in ce probleme am intrat si cat de tare risc inchisoarea...aveti vreun sfat..de fapt m-ar interesa ce se intampla daca merg acum in romania sau mai bine pt mine la ambasada sa declar casatoria..voi fi amendata?