avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate andreearby

Activitate andreearby

Răspuns la discuția angajat la negru cu CIM
Va multumes frumos!
Am sa contactez un avocat si am sai dau in judecata.E sunt din constanta......daca ma puteti indruma la un avocat ar fi super....mutumesc!
Răspuns la discuția angajat la negru cu CIM
da,am semnat.
Buna ziua,
Am si eu o mare problema si nu stiu cum sa o rezolv.Am lucrat in perioada 2010-2011 la o societate,dupa 9 luni abia am primit si un contract de munca semnat si stampilat de angajator si cu antetul ITM cum ca a fost inregistrat.La plecare(am fost data afara fara motiv fara preaviz dar pentru ca oricum nu mai suportam abuzurile patronilor am acceptat sa plec) am primit decizia de incetare a contractului de comun accord(nu am scris nici o demisie si nu am semnat nimic) cu data respectiva si cu stampila si semnatura societatii. Am semnat si am plecat invartindu-ma fericita ca am scapat de ei (nu am luat nici o diferenta de bani salariu sau banii pe zile de concediu!)
Anul acesta am participat la un concurs pentru ocuparea unui post permanent in cadrul primariei,mai exact asistent medical scolar unde la intocmirea dosarului trebuia facuta dovada vechimii pe post cu o adeverinta de la ITM. M-am dus frumos si am depus cerere de eliberare la ITM si surpriza: PE TOATA PERIOADA LA SOCIETATEA X NU SE FACE DOVADA PLATII CIM.
Am incput sa fac sapaturi si am aflat urmatorele:
1.contractul meu de munca nu a fost activat niciodata(asa mi sa spus la ITM)
2.am scos o adeverinta de la registrul general al salaratilor undezice clar ca NU figurez cu contrat de munca active sau incetat la societatea x.
3.decizia de incetare am inteles ca este falsa din moment ce CIM nu a fost inregistrat niciodata.
4. la casa de pensii figurez cu vreo 3 luni cotizatie din partea acestei societati.

Concluzie: Am lucrat la negru cu CIM :O

CE POT FACE SA-MI RECUPEREZ VECHIMEA IN MUNCA,COTIZATIA LA PENSIE SI CE FEL DE DAUNE POT CERE IN INSTANTA??

Astept un raspuns urgent!
Va multumesc.