avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate marris

Activitate marris

Răspuns la discuția Uniunea Vamala
Nu stie nimeni ?
Răspuns la discuția Auto din Jersey(UK) help:)
Revin ..am aflat ca Jersey se afla in uniunea vamala europeana, deci..pana la urma.. se aplica taxa vamala la inmatriculare? :(
Discuție Uniunea Vamala
Buna dimineata, :P as vrea sa stiu daca o tara este in uniunea vamala europeana, pentru import mai este necesara plata taxei vamale?
Răspuns la discuția Auto din Jersey(UK) help:)
Vroiam sa spun daca acesta are legatura cu ''taxa vamala'' pt auto din afara UE , adica nu inteleg de ce ar avea o masina din afara UE , nr de omologare european.. (imi pare rau daca gresesc dar chiar nu ma pricep la asa ceva..) Si pana la urma chiar nu stie nimeni ce e cu aceasta insula Jersey ?
Răspuns la discuția Auto din Jersey(UK) help:)
Aha, am inteles.. Inca o intrebare.. daca masina are nr de omologare european ceva cu (e1*14..) .. ar trebui sa-mi mai fac griji? adica are vreo legatura? scuze, dar nu ma pricep asa bine la masinile aduse din afara.multumesc :)
Răspuns la discuția Auto din Jersey(UK) help:)
Am cautat mai multe informatii pe internet si se pare ca Insula Jersey este independenta , ""Apărarea și relațiile internaționale sunt asigurate de Regatul Unit, dar insula nu face parte din acesta și nici din Uniunea Europeană"""..(wiki)
si aici pe site-ul oficial jersey ''Jersey and the European Union

Jersey has a special relationship with the European Union (EU). In simple terms, the Island is treated as part of the European Community for the purposes of free trade in goods, but otherwise is not a part of the EU. ''
cum e pana la urma?
Răspuns la discuția Auto din Jersey(UK) help:)
Multumesc mult . Sper sa fie ok.
Răspuns la discuția Auto din Jersey(UK) help:)
Taxa de mediu stiu , multumesc , eram interesat de taxa vamala.
Buna seara, as vrea sa stiu si eu daca exista taxa vamala pt o masina adusa din Jersey(Regatul unit al Marii Britanii) ? Am cumparat masina zilele trecute dar am doar un certificat de export , desigur si certificatul masinii si acum as vrea sa o inmatriculez .