Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Auto din Jersey(UK) help:)
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Auto din Jersey(UK) help:)

Buna seara, as vrea sa stiu si eu daca exista taxa vamala pt o masina adusa din Jersey(Regatul unit al Marii Britanii) ? Am cumparat masina zilele trecute dar am doar un certificat de export , desigur si certificatul masinii si acum as vrea sa o inmatriculez .
Trebuie platita taxa de mediu.
Taxa de mediu stiu , multumesc , eram interesat de taxa vamala.
Deocamdata Regatul Unit al Marii Britanii si al Irlandei de Nord este stat membru UE. Nu aveti de platit taxa vamala.
Admin, administrator
Multumesc mult . Sper sa fie ok.
Am cautat mai multe informatii pe internet si se pare ca Insula Jersey este independenta , ""Apărarea și relațiile internaționale sunt asigurate de Regatul Unit, dar insula nu face parte din acesta și nici din Uniunea Europeană"""..(wiki)
si aici pe site-ul oficial jersey ''Jersey and the European Union

Jersey has a special relationship with the European Union (EU). In simple terms, the Island is treated as part of the European Community for the purposes of free trade in goods, but otherwise is not a part of the EU. ''
cum e pana la urma?
marris, utilizator