Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Auto din Jersey(UK) help:)
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Auto din Jersey(UK) help:)

Buna seara, as vrea sa stiu si eu daca exista taxa vamala pt o masina adusa din Jersey(Regatul unit al Marii Britanii) ? Am cumparat masina zilele trecute dar am doar un certificat de export , desigur si certificatul masinii si acum as vrea sa o inmatriculez .
@marrisE simplu: ,,vindeti" masina unui englez-englez, hai, britanic cu acte-n regula B-) si apoi cumparati-o de la acesta. Afara este vorba despre un simplu act sub semnatura privata.

@for others
Chiar daca m-ati moderat (cititi cenzurat), eu sunt sigur ca am dreptate :yes:
D-voastra sunteti sigur ca aveti dreptate :hm: ?
Nu-mi raspundeti, doar incercati sa va ganditi la asta!
DlGoe, utilizator
Aha, am inteles.. Inca o intrebare.. daca masina are nr de omologare european ceva cu (e1*14..) .. ar trebui sa-mi mai fac griji? adica are vreo legatura? scuze, dar nu ma pricep asa bine la masinile aduse din afara.multumesc :)
marris, utilizator
[...]masina are nr de omologare european[...]

Aici m-ati ,,prins" !
Va rog sa veniti cu precizari, nu inteleg la ce faceti referire, adica ce considerati relevant in faptul ca are numar de omologare european?!
Are faruri ,,continentale" (pt. circulatia pe dreapta)?
Glumesc! Sau poate nu!
Mergeti la RAR, oricum va trebui sa treceti pe acolo!
Vroiam sa spun daca acesta are legatura cu ''taxa vamala'' pt auto din afara UE , adica nu inteleg de ce ar avea o masina din afara UE , nr de omologare european.. (imi pare rau daca gresesc dar chiar nu ma pricep la asa ceva..) Si pana la urma chiar nu stie nimeni ce e cu aceasta insula Jersey ?
Revin ..am aflat ca Jersey se afla in uniunea vamala europeana, deci..pana la urma.. se aplica taxa vamala la inmatriculare? :(