avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate moreoptions

Activitate moreoptions

multumesc pentru raspunsuri.
ce s-ar intampla daca totusi altcineva ar dobandi cota mea parte de 10 % ?
fratele ar fi obligat sa locuiasca impreuna cu noul proprietar ? poti sa locuiesti in doar 10% dintr-un apartament? folosesti doar 10% din baie, bucatarie etc?
ar fi ca in 'cuiul lui pepelea'?
apartamentul se afla in indiviziune.
multumesc
multumesc pentru explicatii.
executorul nu a refuzat inscrierea fratelui prin proces verbal, ci numai a emis parerea.
am sa ii spun sa caute din nou un avocat care sa combata mai bine parerea executorului.
multumesc.

dar s-a ivit urmatoarea situatie: cand fratele a fost la executor sa se inscrie la licitatie, executorul a dat un raspuns ca cel al ynocenttei. calitatea de frate primeaza asupra celei de coproprietar iar fratii nu au voie la licitatie ca pot fi considerati interpusi.

a vorbit cu doi sau trei avocati diferiti, alesi aleator de pe net(ca sa il reprezinte in fata executorului), si a primit tot atatea raspunsuri diferite. a fost descumpanit, astfel ca licitatia a trecut fara ca el sa se poata inscrie.
totusi, la licitatie nu s-a prezentat nimeni, asa ca acum are posibilitatea sa participe la urmatoarea licitatie.
dar se pare ca situatia este foarte neobisnuita, pt ca asa cum am spus raspunsurile avocatilor sunt fie ca al ynocentei si ex. judecatoresc, fie ca al gi-jane2

nici vorba sa fi fost anuntat fratele inainte cu doua saptamani. nu a fost anuntat deloc. am fost anuntat doar eu(debitorul) inainte cu 10 zile calendaristice.

multumesc
deci fratele desi nu raspunzator in nici un fel de debitul meu, o sa fie silit sa vanda partea lui de casa pentru ca este automat considerat interpus ? asa a prevazut legea ?
ce ar trebui sa faca fratele meu ca sa nu fie dat afara din casa dupa ce noul proprietar al partii mele va dori sa vanda ?
multumesc.
buna ziua,

cota mea parte dintr-un apartament mostenit este scoasa la licitatie de catre banca.
poate fratele meu care detine si el o cota parte (majoritara) sa participe la licitatie si sa devina proprietar deplin ?

executorul judecatoresc a spus ca rudele nu au voie sa participe la licitatie. dar daca ruda este in acelasi timp si coproprietar ?

multumesc