avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate cipri2014

Activitate cipri2014

nu e vorba de profit sau de cum am facut bitcoinii

intrebarea mea era - si este: de unde pana unde se considera venit niste incasari in banca sau western union fie si de la niste cetateni chinezi???
mentionez ca am cerut copie la dosar -si EXACT asta, si fix numai atat este mentionat in dosar ca si motiv, deci nimic mai mult - NU EXISTA nicio referire sau dovada ca acei bani ar fi fost obtinuti ca si venit, am in dosar doar copii de la tranzactiile western si incasari bancare

doar pentru simplul fapt ca ti-au intrat niste bani in banca - esti bun de plata la impozit?
+ partea "faina" e ca am dosar penal pt evaziune + "fapta" fiind veche de 2-3 ani am inteles pe langa impozit voi avea de platit si o gramada de penalitati.
am fost cu avocat si am cerut copie la dosar ...in dosar este trecut EXACT ce am scris in primul post:
"s-a dispus urmarirea penala ... retinandu-se in sarcina acestuia ca in perioada x-y a obtinut din efectuarea unor tranzactii cu cetateni chinezi venituri in suma de x , pe care nu le-a declarat organelor fiscale, sustragandu-se platii impozitului pe venit."
+ am primit copii ale tranzactiilor din western union + banca

-adica singura lor "dovada" sunt aceste incasari ...
din cate am simtit si avocatul pare depasit de situatie, de acea va cer parere, sfat, etc
eu inteleg ca e foame mare de bani la buget - dar de unde pana unde se pot considera venituri niste incasari din western union sau transfer bancar, fie si de la niste cetateni chinezi?

statul, ma rog procurorul nu ar trebui sa vina cu dovezi, argumente ca acei bani au fost realizati ca si venit? e de ajuns simplul fapt ca ai incasat ceva bani? mi se pare tare absurd
= primesti niste bani in banca, esti bun de plata la impozit !!!???

(legisperitum - de ce ar constitui infractiune o discutie sa zicem pur teoretica despre un caz de genul ? sau daca stie cineva de niste cazuri similare, etc - discutam pur teoretic
eu sunt convins ca de discutat putem despre orice, inca teoretic traim intr-o tara libera)
s-a dispus urmarirea penala ... retinandu-se in sarcina acestuia ca in perioada x-y a obtinut din efectuarea unor tranzactii cu cetateni chinezi venituri in suma de x , pe care nu le-a declarat organelor fiscale, sustragandu-se platii impozitului pe venit.

-in perioada respectiva aveam ceva bitcoins (moneda virtuala, care se schimba = vinde/cumpara prin asa zisi exchangeri) - pe care i-am schimbat, in mai multe tranzactii printr-un exchanger din hong-kong (china), primind bani reali ori prin western union ori prin transfer bancar.

ma trezesc la usa, dupa un an si jumatate !!! cu un inspector de la fraude???!!! care imi comunica ca mi s-a intocmit dosar penal pentru ca eu la vremea respectiva n-am declarat ca si venit acei bani -deci n-am platit impozit dupa ei

acum ma intreb eu -de unde pana unde se considera venit niste incasari in banca sau western union fie si de la niste cetateni chinezi???
mentionez ca am cerut copie la dosar -si EXACT asta, si fix numai atat este mentionat in dosar ca si motiv, deci nimic mai mult - NU EXISTA nicio referire sau dovada ca acei bani ar fi fost obtinuti ca si venit, am in dosar doar copii de la tranzactiile western si incasari bancare

- ESTE POSIBIL ASA CEVA? Chiar se poate impute cuiva -doar prin simplul fapt ca a incasat niste bani, ca acei bani ar fi fost un venit si trebuiau impozitati???

Astept pareri, sugestii, sau orice alt ajutor - daca stiti de cazuri concrete de genul sau similare, astept chiar si in mesaj privat orice idee, ce-mi poate fi de folos in cazul acesta - ma revansez daca e cazul

multumesc