avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1248 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei-Vlad

Activitate Andrei-Vlad

Buna ziua,

Am primit procesul verbal.
Pe el nu este trecut ca as fi fost inregistrat cu vreun aparat pentru dovezi si am observat ca agentul constatator a trecut un martor asistent pe care eu nu l-am vazut.

Este normal ca martorul asistent sa semneze in lipsa mea?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Revin cu detalii.
Am inteles ca, datorita:

Art. 19. - (1) Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.
(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3) In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod.

Eu nu am semnat si nu a fost nici un martor care sa faca acest lucru.Am sanse de castig date fiind cele de mai sus?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua!
Deoarece nu am semnat procesul verbal domnul politist, acesta nu l-a inmanat.Am fost astazi la sediul politiei pe raza careia mi s-a emis procesul verbal pentru a-l ridica.Mi s-a spus ca nu il pot ridica si ca trebuie sa astept sa il primesc prin posta.Este adevarat?

As vrea sa platesc contraventia deoarece stiu ca se plateste jumatate in 48 de ore,insa nu stiu suma.Dupa ce primesc procesul verbal mai pot plati jumatate din suma?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Dupa ce voi depune plangere mi se va restitui permisul pana la solutionare?Va trebui sa platesc contraventiile?Cand?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Buna ziua!

Astazi mi s-a suspendat permisul datorita faptului ca agentul de politie zice ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului la iesirea din intersectie.Detaliat

Cand am intrat in intersectie semaforul era verde, banda 1 la iesirea din intersectie era blocata datorita taxiurilor care stationau in loc unde oprirea este interzisa (mentionez ca drumul are 2 benzi de circulatie pe sens).

La iesirea din intersectie mai exista un semafor pentru a facilita trecerea pietonilor. M-am asigurat( semaforul era verde), am iesit de intersectie si trecut inclusiv de semafor si am fost oprit pentru ca am trecut pe rosu. Nu am semnat procesul verbal.

Am facut poze intersectiei cat timp domnii politisti au facut actele.

Pe masina am montata o instalatie xenon neomologata, desi am spus ca remediez problema pe loc montand becuri normale am primit contraventie si pentru instalatie cat si retinerea certificatului de inmatriculare.

As dori sa merg in instanta. Credeti ca am sanse?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc anticipat!