avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate catagoe

Activitate catagoe

Discuție Despagubiri
Daca am castigat un proces civil cu recuperatorii de le EOS si instanta a stabilit ca ei sa-mi plateasca cheltuieli de judecata (destul de mici), am dreptul si posibilitatea de a cere daune morale si materiale pentru tot ce mi-au facut ei?


Multumesc
Multumesc de sfat. Am cateva precizari de facut:
- atunci cand insistentele celor de EOS au devenit foarte deranjate (telefoane zi si noapte, plicuri cu notificari, vizita acasa si lipirea pe usa a unui colant ca suntem datori la ei pe care l-a vazut toata lumea, discutii cu vecinii), am solicitat (tot sfatuit ) sa cer celor de la EOS contractul de cesiune sau documente care sa-mi dovedeasca ca noi suntem datori la ei si i-am amenintat de hartuire. Au trecut cateva luni pana cand am primit din partea lor Notificarea prin care banca a cedat creanta si inca o somatie de plata. Mentionez ca a fost prima data cand am vazut aceasta notificare. Oare nu trebuia ca si noi titularii creditului sa fim macar instiintati ca am fost vanduti la EOS?
- cand am primit instiintarea si cererea de executare silita le-am spus despre hartia pe care o avem de la fosta societate care ne asigura ca va plati tot, lucru care i-a pus in dilema pe cei de la EOS si care dupa ce au vorbit probabil intre ei ne-au zis ca nu o iau in considerare deoarece nu este legalizata, ne amenita ca dosarul este deja inaintat pentru executare si ne-au propus pentru stopare intelegerea de plata mentionata anterior uramand sa dam curs la ea pana pe 25.11.2014 ca pe 27.11.2014 sa platim deja prima rata din desfasuratorul precizat de ei.

Sper sa va ajute aceste informatii pentru a ma sfatui. Multumesc
Si daca nu dam curs acestei intelegeri sotia este pasibila de oprire pe salariu? deja patronul de unde lucreaza i-a spus clar ca nu accepta acest lucru si in acest caz sa-si caute altceva. Si va rog sa ma credeti ca nu vreau sa m-ai trecem prin ce am trecut in perioada cat a stat fara servici. Ce sa facem?
Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema: sotia mea a lucrat la o firma de panificatie si la fel ca toti ceilalti colegi a facut la insistenta patronului un credit de nevoi personale pe numele ei in anul 2005, dar toti banii au fost folositi de firma cu obligatia acesteia de a plati ratele. Avem si o intelegere scrisa intre sotie si firma (nu este legalizata, doar cu stampila si semnatura patron din data obtineri creditului) prin care firma recunoaste ca acest credit a fost facut pentru nevoile societatii si prin care se angajeaza sa- l plateasca integral pana la termen. Din pacate firma a intrat in faliment si au ramas neachitate 6 rate iar banca a cesionat creeanta catre EOS KSI. Dupa intrarea in faliment sotia nu a m-ai avut de lucru timp in care am primit scrisori din partea EOS ca suntem datori la ei fara ca noi sa avem o dovada de la banca ca a fost cesionata creeanta catre ei. Dupa 3 ani fara servici sotia lucreaza la o alta firma iar insitentele celor de la EOS au devenit foarte active si ne-am trezit acum o saptamana cu o instiintare si o cerere de executare silita de la Eos. De teama de a nu pierde serviciul cu greu obtinut am discutat telefonic cu cei de la EOS, le-am zis de hartia pe care o avem si pe care ei nu o iau in considerare si sub amenitarea ca au dosarul dat catre executor ne-au trimis o intelegere de plata prin care ei zic ca tenunta la dobanzi si penalitati daca platim cele 8 rate ramase neachitate si la care trebuie sa dam curs pana pe 25.11.2014. Personal cred ca prin aceasta intelegere noi renuntam la anumite drepturi care ni se cuvin si nu stim daca sa dam curs acestei intelegeri ori nu. Va rog un sfat sincer referitor la cele 6 puncte din intelegre. Iata si intelegerea primita:
Incheiata intre:
SC EOS KSI ROMANIA SRL, CUI:R15089252 cu sediul in:
Bd. Dimitrie Pompeiu, nr.10A, Cladirea C3, sector 2, BUCURESTI,
in calitate de CREDITOR si
Nume : DD
in calitate de DEBITOR,
Avand in vedere datoria in cuantum de.. RON catre Creditorul Cesionar reprezentat prin SC EOS KSI ROMANIA SRL, partile convin urmatoarele:
1. Creanta totala este certa, lichida si exigibila la data prezentului acord. Astfel, Debitorul renunta la termenul de prescriptie implinit ( in baza art. 2.507 C.civ.) precum si la orice contestatie asupra creantei, legitimitatea, validitatea si intinderea acesteia fiind definitiv stabilite.
2. Debitorul se obliga a plati in contul Creditorului conform prezentei intelegeri pana la stingerea intregii creante.
3. Prin plata sumei de ... RON conform prezentei intelegeri, Creditorul considera creanta sa stinsa, renuntand la plata sumei de .. RON. In caz contrar, renuntarea prevazuta in paragraful precedent nu va mai opera, creditorul fiind indreptatit sa solicite intreaga creanta pana la concurenta cu suma de ... RON la care se vor adauga obligatiile pecuniare accesorii actualizate.
4. In caz de neexecutare a obligatiei de plata consemnata prin prezenta intelegere, Debitorul isi manifesta acordul neechivoc fata de actualizarea obligatiilor pecuniare accesorii.
5. Ca urmare a intelegerii stabilite de parti, care reprezinta prestatii succesive ce impreuna alcatuiesc un tot unitar, in baza art 2.515 C.civ termenul de prescriptie va avea o durata de zece ani care va fi aplicabil si in cazurile in care prescriptia este intrerupta.
6. Eventualele litigii privind plata creantelor datorate sa fie judecate de instantele judecatoresti competente.