avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianaLungu58

Activitate AdrianaLungu58

Sunt posesoarea unei suprafate de 700 mp intravilan (cf. unei notificari pe legea nr. 10), notificarea a fost facuta in anul 2001. M-am judecat cu Prefectura care pe atunci se ocupa de rezolvarea legii 10 si prin urmare am primit o decizie de la Curtea de Apel (din 24.10.2003), definitiva si irevocabila care dispune restituirea prin echivalent a imobilului.

Prefectura a transferat spre rezolvare dosarul catre Primarie, aceasta din urma tergiversand punerea in aplicare a deciziei Curtii de Apel timp de aproape 2 ani (de la data de 01 sept 2004 pina la data de 17 mar 2006).

In martie 2006, Primaria a emis o dispozitie, in care imi recunoaste calitatea de persoana indreptatita si respinge cererea de restituire in natura motivat de faptul ca aceasta nu este posibila: ‘constructie find demolata, terenul ocupat de blocuri, alei de acces, strazi si spatii verzi’ si trimite dosarul spre rezolvare la ANRP cfm legii nr. 247/2005 titlul VII.

Dupa trimiterea dosarului meu la ANRP, respectiv pe data 17 martie 2006, pe o suprafata de aproximativ 300mp din terenul meu, Primaria a construit locuri de parcare pe care le concesioneaza.

Ca urmare a legii nr. 368 eu am adus dosarul inapoi la Primarie si solict portiunea de teren liber (momentan ocupata de locuri de parcare).

Intrebarea este pot sa dau eu in judecata primaria si sa le cer daune materiale reprezentind contravaloarea pe care ei au incasato pe perioada de la dare in folosinta a parcarii si pana in prezent.