avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 148 soluții astăzi
Forum Activitate RoxanaGeanina

Activitate RoxanaGeanina

Răspuns la discuția Inselaciune, fals si uz de fals.
Va multumesc pentru raspuns. Nici in cazul infractiunii de inselaciune nu poate fi vorba de inlaturarea raspunderii penale?
Buna seara. O sa va relatez putin din povestea unei cunostinte apropiate, poate ma puteti ajuta cu un raspuns. Am o cunostinta care a luat credit de refinantare in valoare de 50000 de lei cu acte false, mai exact cu o decizie de pensionare falsa.. banca s-a sesizat si i-au facut flagrant, l-au lasat sa ia banii din banca, iar la iesire l-au ridicat. Mentionez ca creditul nu era pe numele lui, cu el era si persoana care aparea cu numele in decizia de pensionare. Actele nu erau facute de catre ei, ci de o a treia persoana aflata in dosar. Prejudiciul este de 20000 de lei, bani care au fost folositi pentru a se achita alte credite facute pe acelasi nume. Intrebarea mea este, daca se va achita prejudiciul si se va face impacarea intre parti, se va inlatura raspunderea penala? Am luat legatura cu un avocat care mi-a spus ca se va inlatura raspunderea penala, dar voiam o a doua parere. Persoana in cauza nu are antecedente penale. Este la prima abatere. Va multumesc anticipat.