avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Activitate zorzoliu

Activitate zorzoliu

Răspuns la discuția Comert ambulant
Va multumesc pentru raspuns.
Firma se ocupa cu comercializarea de telefoane mobile si am dori sa comercializam astfel de produse in anumite sedii de firme,locuri publice, etc , prin intermediu unei rulote.
Am inteles ca e necesara omologarea rulotei.
In leg cu codul caen, cred ca e necesar codul 4789.4799.
Ma gandesc ca pt a puta comercializa intr-un anumit spatiu,pt o perioada de 3-4 ore, e necesar doar un acord din partea detinatorului spatiului si de o autorizatie de la primarie cu priv la comertul ambulant.
Sunteti de parere ca ceea ce am gasit este corect?
Multumesc
Discuție Comert ambulant
Buna ziua, am un S.R.L si doresc sa devin vanzator ambulant dupa ce obtin codul CAEN ,

1 – pot vinde oriunde ? exemplu: parcuri, piete, targuri, statii de autobus, sedii de firma, institutii publice,pe stada intr-un loc circulat ... Imi mai trebuie aprobare de la: adminstratorul pietei, responsabilul parcului ..etc?

2- pot vinde orice: obiecte personalizate, jocuri, jucari …etc. Ce autorizatii sunt necesare?de la sanepid ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Agent imobiliar
Chiar nu ma poate ajuta si pe mine nimeni cu un raspuns?:">
Discuție Agent imobiliar
Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Dupa Legea nr 581/ 2003 privind respingerea OG nr 3/2000, privind organizarea activitatii agentilor imobiliari , mai exista vreo lege prin care sa existe anumite conditii de indeplinit la deschiderea si la buna desfasurare a unei agentii imobiliare?
In acea OG, la art 2, se prevedea ca cel putin unul din administratori sa aiba calitatea de agent imobiliar.
Mai este necesara aceasta cerinta?
Va multumesc
Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Dupa Legea nr 581/ 2003 privind respingerea OG nr 3/2000, privind organizarea activitatii agentilor imobiliari , mai exista vreo lege prin care sa existe anumite conditii de indeplinit la deschiderea si la buna desfasurare a unei agentii imobiliare?
In acea OG, la art 2, se prevedea ca cel putin unul din administratori sa aiba calitatea de agent imobiliar.
Mai este necesara aceasta cerinta?
Va multumesc
Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Dupa Legea nr 581/ 2003 privind respingerea OG nr 3/2000, privind organizarea activitatii agentilor imobiliari , mai exista vreo lege prin care sa existe anumite conditii de indeplinit la deschiderea si la buna desfasurare a unei agentii imobiliare?
In acea OG, la art 2, se prevedea ca cel putin unul din administratori sa aiba calitatea de agent imobiliar.
Mai este necesara aceasta cerinta?
Va multumesc
Răspuns la discuția Cod CAEN
Multumesc frumos pentru raspuns.
Discuție Cod CAEN
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o nelamurire.
Pentru a deschide un magazin care se ocupa cu comertul cu ridicata al cadourilor, jocurior, jucariilor, decoratiunilor de Craciun si obiectelor personalizate, ce Cod CAEN este necesar?
Mutumesc