Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comert ambulant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comert ambulant

Buna ziua, am un S.R.L si doresc sa devin vanzator ambulant dupa ce obtin codul CAEN ,

1 – pot vinde oriunde ? exemplu: parcuri, piete, targuri, statii de autobus, sedii de firma, institutii publice,pe stada intr-un loc circulat ... Imi mai trebuie aprobare de la: adminstratorul pietei, responsabilul parcului ..etc?

2- pot vinde orice: obiecte personalizate, jocuri, jucari …etc. Ce autorizatii sunt necesare?de la sanepid ?
Va multumesc.
Coduri CAEN:

4782 Comerţ cu amănuntul al textilelor, îmbrăcămintei şi încălţămintei efectuat prin standuri, chioşcuri şi pieţe

4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
Această clasă include:
-comerţul cu amănuntul prin intermediul standurilor sau pieţelor al altor bunuri, cum ar fi:
-covoare şi carpete
-cărţi
-jocuri şi jucării
-aparate de uz casnic şi articole electronice de larg consum
-înregistrări muzicale şi video

Nu puteti vinde oriunde, ci va trebui incheiati contract cu administratorul pietei, targului, festivalului, etc.
Nu aveti nevoie de autorizatie sanitara pentru aceste coduri.
Va multumesc pentru raspuns.
Firma se ocupa cu comercializarea de telefoane mobile si am dori sa comercializam astfel de produse in anumite sedii de firme,locuri publice, etc , prin intermediu unei rulote.
Am inteles ca e necesara omologarea rulotei.
In leg cu codul caen, cred ca e necesar codul 4789.4799.
Ma gandesc ca pt a puta comercializa intr-un anumit spatiu,pt o perioada de 3-4 ore, e necesar doar un acord din partea detinatorului spatiului si de o autorizatie de la primarie cu priv la comertul ambulant.
Sunteti de parere ca ceea ce am gasit este corect?
Multumesc
Bună ziua , as vrea sa-mi cumpar un aparat de inghetata și sa vând inghetata pe terenul.meu privat am si un topogan gonflabil pe langa ......sau pe strada de ce autorizațiii as avea nevoie și ce cod caen trebuie activat
Cod CAEN 1052 - Fabricarea inghetatei.

Pentru autorizația de funcționare a codul CAEN 1052 este nevoie de următoarele autorizații/avize de funcționare:
- Autorizație DSV
- Autorizație Mediu
- Aviz - Autorizație funcționare Primărie ; unele primării pot solicita avize sau autorizații suplimentare. Întrebati la Primăria de pe raza localității unde îți vei desfășura activitatea.

Cod CAEN 478 - Comerț cu amănuntul efectuat prin standuri, chioșcuri si piete

Etc.