avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate zoltanhe

Activitate zoltanhe

Pana la urma firma a achitat leasing-ul si apoi mi-a vandut mie masina. Firma de leasing din poveste (VB Leasing) nu a dorit sa "arbitreze" ca mai sus. Eu ar fi trebuit sa preiau contractul (asta inseamna analiza de dosar de 2 saptamani) si apoi sa il achit pentru a-l inchide (inca doua zile). Asa ca am decis impreuna ca firma sa achite si sa inchida leasing-ul si apoi sa vanda masina. A fost mult mai rapid asa.
E mult mai clar acum. Multumesc frumos.
Sunt o persoana fizica si doresc sa cumpar o masina care e in leasing pe firma. Daca mergem (eu si reprezentantul firmei) la firma de leasing si agreem sa preiau contractul si sa achit valoarea reziduala, atunci eu devin proprietar? Intreb fiindca suma agreata este mai mare decat valoarea reziduala si diferenta va trebui sa o achit firmei care utilizeaza masina probabil pe baza unei facturi. Cartea de identitate o primesc de la firma de leasing iar fisa de inmatriculare, fisa fiscala si talonul de la firma. Am inteles bine?
Totusi care e ordinea fireasca in acest caz, fiindca banuiesc ca nu se pot intampla toate deodata?
In plus, care va ramane documentul pe baza caruia dovedesc ca am cumparat masina? Trebuie un contract intr-una din aceste faze?

Multumesc