avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Activitate succre

Activitate succre

Răspuns la discuția Accident masina, consecinte
M-am asigurat inainte sa deschid usa masinii, efectiv dupa cateva secunde dupa deschidere biciclistul s-a agatat de usa masinii. Intrebarea mea este el nu are nici o vina??in primul rand nu avea de ce sa se urce pe bicicleta beat si in al doilea rand trebuia sa se asigure si el cand a vrut sa depasesca masina parcata.Corect ar fi ca in cel mai rau caz sa fie culpa comuna, nicidecum sa ma gaseasca doar pe mine vinovat.Biciclistii chiar nu au nici o lege??? Si cheltuielile de spitalizare tot eu va trebui sa le achit? Chiar daca victima a suportat toate cheluielile cu operatia+medicatia pe toata durata spitalizarii,5000 ron e o suma mult prea mare doar pt tinerea si hranirea unei pers internate o sapt si jumatate.Oricum, a procedat corect spitalul cerand victimei bani pt operatie(+surub+medicatie)fara sa ii dea victimei o chitanta?Adica, victima mi-a spus ca a cheltuit cu internarea 3000 ron,asteapta sa ii dau eu banii,iar spitalul imi cere 5000 ron. E corect?Poate suporta rca aceste cheltuieli?
Buna, am avut in luna august un accident de masina:am parcat in fata casei, am oprit masina jumatate pe spatiul verde si jumatate pe banda de circulatie a biciclistilor, iar la deschiderea usii s-a agatat un biciclist de usa si a cazut,l-am dus la spital si apoi am mers la politie.Se pare ca, desi la prima vedere a fost un accident minor, biciclistul neavand viteza, acesta si-a fracturat piciorul si a avut nevoie de operatie.Proba lui de sange a iesit cu 0.7 alcomemie, a mea 0.Am vrut sa ma inteleg cu victima dar nu am avut cu cine,politia mi-a facut dosar penal, iar de la spital mi-a venit o adresa in noiembrie, in care trebuie ca eu sa platesc toate cheltulelile de spitalizare in jur de 5000 lei plus dobanda incepand cu 1 octombrie data la care s-a facut externarea victimei, desi victima a platit operatia, medicatia si surubul de care a avut nevoie.Asa de mult pt o sapt si jumatate de spitalizare???Procesul este inca in desfasurare,deoarece inca nu s-a stabilit vinovatul. Eu nu ma simt vinovat,m-am asigurat inainte sa deschid usa,probabil se afla in spatele masinii si a aparut din senin.Ce e de facut??De doua luni tot umblu ba pe la politie ,ba la victima.Politia inca nu stie nimic, victima nu e hotarata ce face,daca merge la IML sau nu....Va rog sa ma ajutati. Sa imi iau un avocat???