avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate elenanicu2014

Activitate elenanicu2014

Buna dimineata,
In data de 17 anul curent am facut cere de demisie cu data de 19 .11.2014conform prevederilor legale art 55 litera b din codul muncii.
Angajatorul nu a semnat si nu a fost de acord cu semnarea acstui act motivand urmatoarele:" rog sa respectati prevederile contractuale "si va astept in data de 19 .11.2014 sa avem o" discutie deschisa" .In data de 19.11.2014 am intrat in posesia concediului de odihna pe o perioada de 10 zile calendaristice .Am sunat angajatorul sa anut ca incepand cu data de 19 anul curent am coccediu medical si mi sa raspuns cam asa:"nu va platesc acest concediu si am sa va semnez cererea de demisie ,unde este ? daca nu o gasesc am sa va rog sa veniti sa fac-ti alta cere conform art 55 litera b din codul muncii.
intrebarea este urmatoarea : dpdv legal care dintre noi este" acoperit "in conditii in care cererea de demisie a primit ordin de inregistrare 221 si ulterior mi sa eliberat adeverinta de salariat cu nr de inregistrare 222?am dreptul sa fac plangere si sa castig acest proces?CM a survenit in urma unui conflict de munca si a unui program sustinut de cel putin 7 zile lucratoare de cel putin 12 ore lucratoare zilnic fara nici un fel de recompensa materiala.
Cu respect si consideratie .
Astept un raspuns di partea dumneavoastra .