avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1559 soluții astăzi
Forum Activitate Dana Gaman

Activitate Dana Gaman

Buna seara,
Povestea pleaca in anul 2007 cand subsemnata l-am intalnit pe tatal fetitei mele,la o petrecere, actiunea petrecandu-se in judetul Dambovita. Au urmat 4 luni de relatie fara incidente,fapt care a influentat mutarea mea la el impreuna cu familia lui.Dupa aceste 4 luni Alexandru (tatal fetitei) a inceput sa isi schimbe comportamentul fata de mine,fiind dependent de bautura si jocuri de noroc.Traiul ni-l asiguram din banii castigati de el cu ziua fiind muncitor necalificat si cu un ajutor banesc din partea bunici mele(eu crescand fara parinti).Dupa inca 4 luni am ramas insarcinata. Bunica mea a fost de acord cu sarcina,iar el si parintii lui nu au fost,au vrut sa fac intrerupere de sarcina dar eu am refuzat. In timpul sarcini mi-am vizitat bunica decat in prezenta lui,interzicandu-mi chiar si apelurile telefonice. In timpul sarcini problemele lui Alexandru cu bautura si jocurile de noroc
sau intensificat, precum si comportamentul lui fata de mine.A inceput sa ma agreseze fizic si verbal, lucru pe care il facea si tatal lui cu mama lu, tatal lui fiind de asemenea dependent de bautura. De aceasta agresiune a stiut o vecina dar din pacate si aceasta se afla in aceiasi situatie. Nu am relatat familie si organelor de politie de frica si in speranta ca totul va reveni la normal.
Pe 30.04.2008,am adus-o pe lume pe fetita mea la maternitatea din Targoviste. Dupa nastere fetita a fost recunoscuta si de mine si de Alexandru, aceasta luandu-i numele lui de familie. Fetita am adus-o acasa la parintii lui unde am locuit impreuna pana la sfarsitul lunii mai 2013. Alexandru nu aducea un venit stabil in casa, el lucrand cu ziua ca muncitor necalificat, crescandu-mi fetita cu ajutorul de mama si bani din partea bunici. La 2-3 luni dupa nastere Alexandru si-a schimbat din nou comportamentul fata de mine. Intr-o seara acesta fiind in stare de ebrietate m-a agresat fizic, lasandu-mi vanatai pe fata si pe corp. Din acea seara aceste episoade au fost la ordinea zilei, chiar si in prezenta parintilor lui si a fetitei mele. Au urmat si amenintari cu,cutitul de bucatarie si batai cu pumni si obiecte contondente. Nu am relatat politia si rudele de frica lui. Din Martie 2012 pana in Noiembrie 2012 m-am angajat la un magazin Non-Stop doar pentru a nu mai sta in prezenta lui. In toata aceasta perioada clientii de la magazin, colega de tura, prietenii lui, familia lui,vecina m-au vazut plina de vanatai. Colegei mele de tura i-am povestit toate cele intamplate si poate da o declaratie pentru mine.
In 2011 mi-am inscris fetita la gradinita si am fost singura care s-a ocupat de educatia ei deoarece tatal era preocupat cu bautara.Eu ma jucam cu fetita,eu o spalam, eu ii dadeam de mancare, el neimplicandu-se in cresterea ei.
Intr-o seara de mai 2013 aflandu-ma la munca in Bucuresti am fost sunata si amenintata cu bataia de catre Alexandru, fapt care m-a facut sa nu ma mai intorc acasa. In acea seara am ramas la o prietena. Din Mai 2013 pana in Iunie 2013 nu am mai putut vorbi cu fata si am fost cautata de el amenintandu-ma cu bataia si moartea. Bunica mea in acea periada a decedat si nu am mai avut persoana de sprijin din partea familiei.
In iunie 2013 am cunoscut un baiat din Bucuresti cu care am inceput sa imi refac viata, mutandu-ma la el. Cu ajutorul lui am incercat sa iau legatura cu fata sunandu-l pe Alexandru si intr-un final am stabilit o zi cu el in care sa vad fata pe motivul inceperea noului an de gradinita si pentru ca am vrut sa ii asigur o garderoba pentru gradinita deoarece stiam ca nu are nimic deoarece el dadea banii pe bautura.Ajunsi acolo am mers cu fata la cumparaturi dar in prezenta lui. Pana in momentul de fata am reusit de 5 ori sa o mai vizitez si sa pot sa ii cumpar ceva, dar asta numai cand a vrut el. In toata aceasta periada am incercat sa discut cu el sa imi lase fata la Bucuresti sau sa o lase in cresterea mea,dar fara nici o reusita.
In octombrie 2014 m-am casatorit legal in Bucuresti su baiatul cunoscut in iunie 2013.
Cam aceasta a fost povestea mea si as dori sa stiu cum reusesc sa am custodia permanenta a fetei si un ordin de restrictie al lui Alexandru fata de mine.