avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate givanna

Activitate givanna

Cat este punctul de amenda ?pot contesta si anula procesul verbal daca s-au gresit calculele, respectiv 9 * 80 ron nu face 810 ron?daca la mentiuni conducator auto a completat agentul este in regula?
Mergeam regulamentar fara viteza,am trecut pe langa o masina de politie intr-o localitate pe raza judetului,la scurt timp am fost urmarita practic cu girofarele si oprita deoarece am respectat lumina rosie ,am tras pe dreapta inafara carosabilului.Recunosc ca m-am speriat nu accelerasem,nu sfidasem politia,eram si cu copiii in masina...s-a recomandat si mi-a spus ca am I.T.P-ul expirat asa era ...nu am stiut ca au aparatura performanta si mi s-a parut suspect ca ma oprise doar pe mine in asa mod,mai ales ca nu era echipaj de la rutiera .Acum au dreptul si agentii locali sa faca asta???Senzatia mea a fost ca este un abuz sa fii oprit astfel ca un infractor sunt niste rable cecircula pe drumuri...masina mea abia am terminat leasingul la ea si expirase I.T.P-ul de 8 zile.drept pt care m-a sanctionat cu 9 puncte amenda si 810 Ron.Intrebarea mea este daca pe timp de noapte te poate opri in acest fel un singur agent ?N-ar trebui sa fie cel putin doi,sa fie filtru sau control trafic?