avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate dannella

Activitate dannella

Buna ziua!
La cumpararea unui produs alimentar la kilogram (sigilat), care are specificata cantitatea neta pe eticheta, este normal / legal ca vanzatorul sa mi-l cantareasca din nou, incluzand astfel in pret si ambalajul produsului, cantitatea platita de mine fiind astfel mai mare decat cea inscrisa pe eticheta? Daca nu este legal, unde as putea sa fac o reclamatie?
Diferenta dintre cantitatea de pe ambalaj si cea fizica (adica la cantarirea produsului in fata mea) era de sute de grame, ceea ce ma duce cu gandul la o injectare in prealabil a produsului de catre comerciant, deoarece producatorul nu cred ca eticheta produsul cu o cantitate neconforma.
Va multumesc pentru raspuns.
Am facut cererea de reintoarcere din C.I.C si mi-a fost aprobata cu aceeasi functie cu care am ramas in indemnizatie (operator calculator), insa angajatorul mi-a adus la cunostinta ca functia mea ramane doar in acte (ca sa respecte legea) si eu voi indeplini o alta functie de receptioner. Mentionez ca in acest caz conditiile mele de lucru sunt total diferite de cele de operator PC. deoarece voi lucra la o temperatura de 0-4 grade Celsius nebeneficiind de sporul de frig ce revine acestui post. Ce as putea face avand in vedere ca in acte angajatorul respecta legea incadrandu-ma cu aceeasi functie? Mi s-a spus de catre superiori ca totul este legal si ca in fisa postului de lucru este specificat faptul ca trebuie sa indeplinesc toate sarcinile date de superiori, iar faptul ca voi face munca de receptioner va fi una dintre sarcinile date, din lipsa de angajati pe aceasta functie.
Buna ziua beneficiez de indemnizatie pentru crestere copil pana la varsta de 2 ani. Am fost chemata la serviciu mai devreme cu 7 luni si am acceptat, astfel ca am lucrat 3 luni dar din anumite motive am cerut suspendarea contractului si am revenit in indemnizatie pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.As dori sa stiu daca revenirea mea la serviciu in acea perioada de 3 luni poate fi considerata ca o revenire definitiva in unitate si daca interdictia de la art. 25 alin. (2) este valabila si in cazul meu. Am fost deja informata de catre angajator ca postul meu este ocupat si ca nu mai au nevoie de serviciile mele.
Exista posibilitatea sa-mi ofere un alt post sub nivelul dorit de mine pentru a ma constrange sa-mi dau demisia. Este legala o astfel de actiune din partea angajatorului? Daca nu, ce anume ar trebui sa fac ca sa-mi recapat postul?