avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate Radu85

Activitate Radu85

Nici eu n-am inteles de ce mi se cere sa declar punct de lucru! Si pentru asta, mi s-a solicitat contractul de casa legalizat la notar...N-am inteles de ce? Originalul pentru viziualizare si o copie (cel mult) ar fi suficient. De ce sa-l legalizez??!! Asa a spus jurista de la Reg. Com.
Multumesc.
Da, stiu asta, numai ca as prefera sa trec activitatea de inchiriere pe PFA pentru a deconta unele investitii/consumabile.
Astept un raspuns pentru varianta PFA - inchiriere apart. - punct de lucru sau nu?
Buna ziua,
Va prezint situatia in care am nelamuriri:

- detin PFA cu sediu social la propriul domiciliu (comert pe internet)
- detin un (alt) apartament proprietate personala (alta adresa decat sediul social)

As dori sa inchiriez acest apartament (personal) si ca totul sa fie legal, vreau sa declar la Reg. Comertului activitatea de inchiriere (cod CAEN 6820).
La Reg. Com. mi s-a spus ca trebuie sa deschid punct de lucru la acest apartament de inchiriat.
Nu inteleg de ce, din moment ce activitatea PFA se desfasoara la sediul social? La apartamentul de inchiriat nu desfasor nici un fel de activitate, doar il inchiriez!

(in aceeasi logica, daca as avea 10 apartamente de inchiriat, ar trebui sa deschid 10 puncte de lucru?)

Multumesc