avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Activitate DoinaMihai

Activitate DoinaMihai

Titlul a fost rectificat conform hotararii judecatoresti, dupa moartea tatalui dar pe numele lui. De asta intrebam daca e normal sa fie improprietarit un om decedat, pentru ca i s-au dat 2 ari in plus intr-o parcela pe care o detinea.
Pentru ca eu sunt proprietara terenului prin actul de vanzare-cumparare(facut de parintii mei), cum pot face ca eu sa am un titlu de proprietate pe casa si terenul meu?

Vreau si trebuie sa rectific actul de vanzare-cumparare, aducandu-l la suprafata de teren de acum de pe titlu. Era cu 40 de ari, acum dupa rectificarea facuta in conformitate cu titlul nemodificat este de 33 de ari, mi s-au dat 9 ari de la Primarie conform hotararii judecatoresti, deci 2 ari sunt in plus. Pentru ca sunt in plus acestia trebuie impartiti prin succesiune.
Pentru a face asta am mevoie ca fratii sa renunte la succesiune sau la dreptul de proprietate pe cei doi ari in plus dar doi dintre frati nu vor sa semneze din motive diverse, desi m-am oferit sa le platesc contravaloarea
Ce pot face in acest caz?

Notara mi-a facut rectificarea actului de proprietate conform titlului de proprietate care spunea ca am doar 33 de ari, acum as vrea sa anulez rectificarea acestui act (pentru ca ma multumesc si cu cei 40 de ari care se gaseau in act initial, fara cei 2 in plus dati conform hotararii judecatoresti) dar m-a refuzat trimitandu-ma la alt notar, de ce? Este ilegal sa anulezi o rectificare a unui act?
Ce pot face?
Exista vreo varianta care sa nu necesite semnatura fratilor mei pentru succesiunea celor 2 ari, pentru a putea face modificarea actului de proprietate?

Multumesc!
Exista un act de intretinere de vanzare-cumparare facut de parintii mei, am deschis un proces pentru ca in acel act erau 40 de ari iar pe titlul de proprietate al tatalui meu erau 33 de ari, terenul existand la fata locului, fiind detinut de parintii mei. Am obtinut o hotarare judecatoreasca prin care mi s-au dat cei 7 ari lipsa plus inca doi ari. Parintii au decedat dar titlul a fost scris tot pe numele tatalui meu(desi e decedat). Pentru ca nu coincidea cu titlul de proprietate, actul de intretinere a trebuit sa-l modific conform titlului de proprietate pentru ca am vrut sa vand.

Suntem 5 frati si fiecare a primit cate ceva mostenire(terenuri agricole, intra si extravilane)

1.Era normal sa fie improprietarit un om decedat?

Nu s-a facut nici o succesiune dupa moartea parintilor si fiecare a ramas proprietar pe ce a primit de la parinti.

2.Cum pot intabula terenul obtinut prin hotarare judecatoreasca si ce trebuie sa fac in vederea numirii mele ca proprietar. Am de gand sa vand proprietatea.

3. Cum pot rectifica actul de proprietate a-mi fi trecuta suprafata actuala prezenta pe Titlul de Proprietate, modificat in urma hotararii judecatoresti?

Multumesc!