avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate CodrinMarius

Activitate CodrinMarius

Buna ziua,

Va rog daca ma poate lamuri cineva despre un contract de servici de plasare a fortei de munca. Practic si pe scurt, eu, persoana fizica, doresc sa semnez un contract cu firma A care presteaza servicii de plasare a fortei de munca ( work and travel pentru studenti). Aceasta firma imi conditioneaza semnarea contractului cu ei de semnarea unui alt contract cu o alta firma B (mai pun o foaie la urma la contractul lor de plasare a fortei de munca). Contractul cu firma B este legat de achizitia unui bilet de avion(cu adaos nesimtit).

Practic, ei obliga achizitia biletul de avion de la ce-a de-a doua firma, daca vreau sa imi faca actele pentru Work and Travel. Mai solocita achitarea un avans pentru bilet de avion in contul firmei B odata cu achitarea totala a costurilor contractului cu firma A.

Daca refuzi sa mai iei bilet de la ei dupa ce ai semnat, acel avans nu se mai restituie, daca ti-au procesat deja actele. Daca nu le-au procesat ameninta ca nu o vor face.

Este acesta subiect pentru o plangere la OPC? Ei fac asta cu sute de studenti, mi se pare nesimtire ordinara. Toata schema e sa jupoie de bani la pretul unor bilete de avion cumparate de la firma B (care are preturi incepand de la minim +150euro peste pretul pietei) .