avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate Silver1976

Activitate Silver1976

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu conteaza daca intra automat sau nu, depozitul se reface la data de maturitate, data la care si s-a obtinut profit.

Dobanda ESTE incasata de client dar refolosita pentru a deschide un nou depozit la termen. Depozitul refacut este un ALT depozit, NU acelasi.
Unde ati aflat ca s-ar plati CAS la dobanzile din titluri de stat?
CASS poate, dar nu CAS.
Răspuns la discuția Succesiune casa parintilor
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Fratele acum ma bate la cap ca sa mergem maine, poimaine la notar pentru a face succesiunea, si spune ca sa rezolvam cu cine ia apartamentul dupa aia. Adica se asteapta sa fiu de acord sa ii dau jumatate si a nu mai putea face eu nimic dupa aceea.

Din ce vad am 2 optiuni:
- sa ii spun ca la notar se rezolva doar pe cale amiabila, daca suntem amandoi intelesi cu impartirea. Altfel in instanta, nu la notar.
- sau sa merg la notar si sa spun acolo ca eu nu sunt de acord cu impartirea din moment ce el a primit deja o casa iar eu nu am unde sa stau, si sa spun ca vreau succesiunea in instanta. Iar in acel moment notarul va spune sa mergem in instanta si la revedere?


Răspuns la discuția Succesiune casa parintilor
Am inteles, deci trebuie sa mergem la notar, eu spun ca nu sunt de acord cu imparteala pentru ca vreau sa am si eu casa mea, iar notarul va face o incheiere prealabila ce nu reprezinta o decizie finala, dar astfel este succesiunea facuta in termenul de un an - corect?

Exista ceva ce pot face pentru a avea castig de cauza? Nu il vreau ca coproprietar din moment ce este atat de lacom incat sa imi ceara tocmai mie chirie, fratele lui, care si-a mai si primit o casa. Prietenii se crucesc cand aud asa ceva si ma intreaba ce fel de frate este...
Răspuns la discuția Succesiune casa parintilor
Nu scrie in contractul pe casa lui de unde au provenit banii, deci se ia drept donatie... dupa cum am zis ei urmau sa imi lase si mie o casa (a lor), dar au amanat si nu au mai apucat.

Ati spus ca daca nu ne intelegem, mergem si dezbatem succesiunea in instanta. Puteti detalia va rog - in ce fel sa nu ne intelegem la succesiune?

Ce trebuie facut pentru dezbaterea succesiunii in instanta? Mai trebuie sa mergem la notar?

Daca trece un an nu va fi si el decazut din dreptul de a mosteni?


Daca mergem la notar si acolo spun ca eu vreau si partea lui si nu vreau sa fie coproprietar, atunci notarul ne va trimite la un avocat?
Mi s-a spus ca ar trebui sa ii dau banii pe jumatatea lui intr-o perioada de timp (30 de ani cu oprire pe salariu de exemplu) - e posibil?
Răspuns la discuția Succesiune casa parintilor
Au trecut 9 luni si respectiv 2 luni. Nu s-a facut succesiune dupa nici unul din ei.
Răspuns la discuția Succesiune casa parintilor
Multumesc, dar inca nu postasem decat 3 cuvinte din greseala. Am editat postul. Va puteti uita din nou pentru un sfat ce ma poate ajuta sa am unde sa locuiesc?

Faptul ca se imparte in mod egal, dar el are o casa pe numele lui iar trebuie sa ii dau lui chirie nu e deloc "egal".
Buna ziua,

Suntem 2 frati.

Parintii au murit acum cateva luni.

Eu am locuit in casa cu parintii pana cu putin inainte sa moara ei. Fratele s-a mutat acum 20-25 de ani intr-o locuinta pe care i-au cumparat-o parinti atunci. Parintii urmau sa imi lase mie casa dar au murit.

Acum ca parintii au murit, fratele e foarte hapsân si vrea jumatate, cu toate ca lui i-au luat deja o casa si mie nu. Vrea chiar sa imi ia chirie daca ma mut inapoi in casa parintilor, ca sa locuiesc in casa in care am trait zeci de ani.

Mi-au spus diverse cunostinte ca daca fac succesiunea, el primeste automat jumatate si sa refuz sa o fac pentru ca apoi va avea dreptul sa imi bage chiriasi peste mine, sa imi ceara chirie sau sa inchirieze singur doar pe o parte din locuinta.

Pe scurt, el are o casa pe numele lui iar eu nu. Eu am si adresa din buletin pe acea casa.


Ce este de facut?
Are vreun rost amanarea succesiunii? Am auzit ca la notar ar trebui sa fim "intelesi intre noi".
Daca ma mut inapoi, are dreptul sa imi ceara chirie?

Daca ma da in judecata, pentru ce ar putea sa ma dea si ce castig de cauza ar avea?