avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1652 soluții astăzi
Forum Activitate Alex119

Activitate Alex119

Răspuns la discuția Contestatie amenda
Politia locala sector 6.
Buna ziua, in data de 8 decembrie 2014 masina mi-a fost ridicata de pe Bvd. Iuliu Maniu, iar amenda in valoare de 360 de lei a sosit in data de 4 iunie 2015, prin posta. Am platit jumatate din suma ca sa fiu sigur, dar intrebarea mea este daca pot contesta aceasta amenda deoarece termenul in care ar fi trebuit sa ajunga este de maxim 2 luni conform art. 14 din OG 2/2001 ce prevede: “Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de doua luni de la data aplicarii sanctiunii”.

As dori sa stiu daca am sanse sa castig sau imi pierd timpul degeaba si eventual ce ar trebui sa mentionez in plangere ?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Pe data de 8.12 mi-a fost ridicata masina de pe blvd. Iuliu Maniu. Masina era parcata in zona unui semn cu Oprirea interzisa pe care nu l-am vazut, dar nu obstructiona in niciun fel circulatia fiind parcata intre 2 autoutilitare care evident ca nu au fost ridicate ci doar masina mea.

Am am citit faptul ca Mircea Badea a castigat un proces asemanator dar si ca legea privind legalitatea ridicarii masinilor a fost anulata. Se merita sa incep un proces ?

De asemenea, din ceea ce am mai citit pe net daca nu primesc PV de contraventie in 30 de zile amenda se prescrie, ceea ce nu cred ca se va intampla fiind si perioada sarbatorilor.

Ce imi recomandati sa fac ?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.