avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate Anca-anca

Activitate Anca-anca

Răspuns la discuția Salarizare
Lucrez in invatamant. O colega a fost in concediu medical. Mai multe colege am suplinit-o in tot acest timp, in functie de cum avut ore libere, avand promisiunea ca vom fi platite. La salariu am avut neplacuta surpriza sa nu fim platite din motive ca nu sunt bani (nu stiu unde). In mod normal trebuia adus alt dascal si platit pe tot timpul concediului colegei. Nu inteleg cum nu erau bani din moment ce ea a fost platita pe timpul concediului medical de casa de sanatate. Daca nu se imbolnavea erau bani? Asta era intrebarea mea. Oare nu cumva s-a facut un stat de plata pe numele altcuiva? Asta e de fapt o intrebare generala a tuturor colegelor... Oricum si fluturasii ni se dau dupa lungi insistente... Nu inteleg de ce.... Unde m-as putea interesa sa vad daca s-a facut de fapt plata sau nu pe un alt nume?
Discuție Salarizare
O colega a fost in concediu medical. Eu si alte colege i-am suplinit orele. La salariu, contabila a spus ca nu ne poate plati pt ca nu are bani. Stiu ca concediul medical este platit de casa de sanatate, asa ca nu vad cum nu avea bani. Daca colega nu era in concediu nu o platea? Este legal ce a facut contabila?