avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate mamimamel

Activitate mamimamel

Firma se ocupa cu prestarea de servicii de animatie pentru copii, la domiciliul acestora. Acum in luna decembrie, volumul de cereri este mai mare si de aceea as avea nevoie de inca una - doua persoane.

La asta m-am referit cand am spus ca angajatii presteaza servicii in folosul unor terti. Se preteaza aici un contract de zilier?

Sau singura solutie este un contract individual de munca pe perioada determinata?

Multumesc!
Buna ziua,

Sunt administratorul unei societati comerciale si pentru desfasurarea activitatii as avea nevoie de o persoana pe care sa o angajez doar pentru cateva zile (minim 2-3 zile, maxim 15 zile). Precizez ca persoana va presta servicii in folosul unor terte persoane. Spun asta pentru ca m-am gandit la un contract de zilier, insa din cate stiu legea prevede ca zilierii sa presteze activitati direct pentru angajator si NU IN FOLOSUL UNOR TERTE PERSOANE.

Din cate am inteles, conventia civila nu este vazuta asa de bine si este riscanta incheierea acesteia, mai ales ca nu mai e recunoscuta in codul muncii, codul civil.

Ce variante as avea? M-ar interesa ca solutia sa fie una optima si din punct de vedere al costurilor (contributiilor atat pentru salariat cat si pentru mine ca angajator).