avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate b_adriana2000

Activitate b_adriana2000

Va multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna!
Buna ziua,
sunt insarcinata(sarcina gemelara) in 32 saptamani si ma aflu in concediu de risc maternal din 15.09.2014 (sapt 19 de sarcina) si de la 1.01.2015 voi intra in concediu maternal.
Avand sarcina gemelara, este posibil sa nasc mai repede si sa prind doar cateva zile in prenatal. Mentionez ca intentionez sa stau acasa 2 ani in CCC.Am cotizat la stat in ultimele 12 luni si am contract de munca pe perioada nedeterminata.
Rugamintea mea este sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1.Exista posibilitatea sa imi iau toate cele 126 zile de pre si post natal si sa intru in CCC dupa terminarea acestora?
2.Cat de mult ma va afecta financiar faptul ca la calcularea indemnizatiei CCC pe ultimele 12 luni, vor intra in calcul atat concediul de risc de 75% cat si cel de maternitate de 85%?
3.Se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei si banii proveniti din hotarari judecatoresti si cei 700 de lei acordati de Guvern pentru dezvoltarea personala in invatamant?

Va rog sa-mi spuneti care ar fi varianta cea mai potrivita pentru situatia mea, astfel incat sa pot sta acasa cat mai mult cu cei mici, dar sa nu pierd foarte mult nici din punct de vedere financiar.
Va mutumesc!