avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate ana-maria_b

Activitate ana-maria_b

sunt un fel de PFA, nu am fost inregistrata la Reg Comertului decat la Adm Finantelor cu statutul de persoana fizica care desfasoara activitati independente.
multumesc frumos, deci se poate.
Buna seara. Sunt PFA traducator din anul 2012 si sunt insarcinata in luna a 8 a. Voiam sa stiu daca neplata contributiilor si taxelor catre stat (impozit pe venit, sanatate, asig sociale) influenteaza acordarea indemnizatiei pt. crestere a copilului? In sensul ca nu sunt la zi cu plata acestora, nu stiu daca voi reusi in timp util sa le platesc, iar in luna feb ar trebui sa nasc si as vrea sa-mi depun dosarul pt. aceasta indemnizatie. Am dreptul sa o primesc, urmand ca pe parcurs sa-mi achit datoriile? Multumesc anticipat!
Buna seara. Am si eu o nelamurire. Care este procedura in cazul unei mosteniri/succesiuni? Mentionez ca mama este unica fiica. Bunicii mei au murit amandoi. Prima data a murit bunicul, s-a facut certificat de mostenire pe mama si bunica, apoi a murit si bunica. In cazul acesta, certificatul anterior mai este valabil sau trebuie facut altul doar pe mama? Alti mostenitori nu mai sunt. Care ar fi costurile aproximative? Multumesc anticipat