avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate adrianblanaru

Activitate adrianblanaru

Buna ziua ! Sunt salariat,mi se opreste prin firma unde lucrez o pensie alimentara si o poprire ,la o banca cu care sunt in litigiu.Apartamentul mi-a fost vandut la licitatie de catre executori,acum 8 luni.Acum o luna mi s-a mai pus o poprire pe salariu,dar trimisa la banca unde am contul de salariu.Banca mi-a oprit 1/3 din ce era in cont.Firma mi-a oprit 25% pensia alimentara si 1/3 din salariu porirea bancii cu care sunt in litigiu,fara sa stie de a doua poprire,care este de la Primarie ( taxe si impozite ),aceasta nefiind trimisa la locul de munca . Am fost la Finante,sa rezolv problema,mi s-a spus sa aduc o adeverinta de la locul de munca,sa imi fie trimisa poprirea acolo,sa nu imi mai opreasca si banca.Am adus adeverinta dupa cateva zile,dar am fost trimis la sefa Compartimentului Executari Silite,care mi-a replicat raspicat ca nu trimite poprirea la firma ,,caci dureaza prea mult pana va recupera banii prin firma,,cum este legal.Asa ca,acum imi opreste firma o pensie alimentara de 25% din salariul net realizat,1/3 din salariul net realizat ,o poprire mai veche si imi mai opreste si banca ,1/3 din venitul intrat in cont,in urma popririlor facute de firma angajatoare.Mai raman cu mai putin de 1/3 din venitul net ,in cont.Doamna Director al Compartimentului Executari Silite,mi-a spus ca nu o intereseaza cu cat raman din salariu,pe dansa o intereseaza recuperarea cat mai rapida a banilor.Conform sumei datorate la impozitul pe apartament ,ar trebui sa mi se opreasca ,aproximativ,un an si 4 luni ,bani din salariu.Eu tot anul asta voi ramane cu doar 300-400 de lei din salariu,in functie de cate ore suplimentare acumulez. Aceasta suma reprezinta mai putin decat 1/3 din salariu.Cum pot rezolva problema ? Eu sunt de acord sa mi se opreasca bani din salariu,dar conform legii,sa nu se depaseasca 50% din el.Am cerut sa mi se trimita poprirea de la Primarie ,la firma unde lucrez si sa-mi ridice porirea de la banca,dar nici nu a vrut sa auda despre asa ceva ,doamna Director.Va multumesc !
Cu respect ! Am o problema pe care as dori sa o rezolv.Am o poprire pe salariu ,de la o banca.Mi se opreste 25% din venitul net realizat lunar si firma la care lucrez imi mai opreste 25 % pensie alimentara.Incepand cu 22 decembrie voi intra in somaj.Va rog sa-mi spuneti cum voi plati pensia alimentara ( va fi trimisa automat de a.j.o.f.m ,sau o voi plati din mana ) ?In acest caz ( somer fiind ), voi mai avea poprire pe indemnizatia de somaj,pentru banca ? Va multumesc !